Aseară au avut loc partidele din prima manșă a play-off-ului Conference League, fază în care au ajuns trei echipe din România: CFR Cluj, FCSB și CS Universitatea Craiova. Unicul rezultat pozitiv l-a obținut, culmea, singura echipă care a jucat în deplasare. Campioana CFR a bifat încă un „clasic“ 0-0 extern, pe terenul slovenilor de la NK Maribor și are prima șansă la calificare în returul din Gruia.

Tot o remiză, însă pe teren „oarecum“ propriu, a obținut și CS Universitatea Craiova, în fața israelienilor de la Happoel Ber-Sheva. Disputat la Turnu Severnin, meciul s-a încheiat cu scorul de 1-1. După o primă repriză fără goluri, oltenii au ieșit de la cabine cu un om în minus, Paul Papp fiind eliminat pentru o altercație pe tunelul de la vestiare. Oaspeții au deschis scorul în minutul 70, echipa lui Mirel Rădoi egalând 5 minute mai târziu, când Andrei Ivan a transformat un penalty obținut de Alexandru Crețu. La acea fază Elhamed a văzut al doilea cartonaș galben, dar gazdele n-au mai reușit să profite de egalitatea numerică și să forțeze victoria.

În sfârșit, în fața a 30.000 de spectatori care au cumpărat toate biletele disponibile pe Arena Națională, vikingii din Stavanger au răpus FCSB cu 2-1. Trupa lui Dică a deschis scorul prin Florinel Coman, în minutul 3, fază în care în prealabil Miculescu a trimis cu capul în bară. Norvegienii au egalat două minute mai târziu prin Kabran și au trecut în avantaj în minutul 35 prin Bjorsholl, ambele goluri venite după mari desincronizări în apărarea roș-albastră. În ciuda numeroaselor ocazii avute de FCSB, scorul a rămas nemodificat până la final.

Partidele retur vor avea loc joi 25 august.