Progresul Pecica n-a avut parcursul așteptat în acest sezon. Cu 3 victorii, 4 egaluri și 3 înfrângeri, echipa se situa înaintea acestui weekend doar pe locul 5 după 10 etape. Și, dacă alte echipe, precum Șoimii Lipova, și-au revenit după un început mai slab, la Pecica lucrurile păreau că merg tot mai prost. Meciul cu Dumbrăvița de sâmbătă a pus capac situației. Nu doar că echipa din județul Timiș au câștigat la scor, 4-1 chiar la Pecica, dar diferența între ce au arătat pe teren cele două echipe a fost considerabilă. În urma rezultatului și a jocului, conducerea clubului și antrenorul Sorin Bălu au decis încetarea colaborării. Mariajul dintre cele două părți a durat astfel doar câteva luni, bănățeanul fiind instalat ca antrenor în vară, când l-a înlocuit pe Dan Stupar.

Până la finalul sezonului de iarnă, de pregătirea echipei se vor ocupa secunzii Laurențiu Telescu, Ioan Bănățan și Dan Țapoș urmând ca în funcție de ce se va întâmpla până atunci, conducerea clubului să decidă în pauza competițională dacă va aduce un nou antrenor sau va avansa „în grad“ unul dintre secunzi. Aceștia vor avea ocazia să își arate calitatea în următoarele trei săptămâni, când Progresul Pecica are programate două partide: acasă cu liderul Crișul Chișineu Criș, urmată de o pauză (etapa în care Pecica ar fi trebuit să joace cu retrasa ACS Poli Timișoara) iar apoi un nou meci pe teren propriu, cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii.