Deși a încercat să-l surprindă pe Dan Cuedan cu un fost elev de-al său de la CFR Timișoara, din urmă cu aproape 10 ani de zile, Socodorul a trebuit să se recunoască în cele din urmă învinsă. Alin Molcuț, noul atacant al „galben-albaștrilor”, a fost bucuros de revederea lui tehnicianul lui VI-FE, dar nu a reușit să facă și mai specială întâlnirea.
Felnacul a fost echipa mai matură și legată și doar lipsa de concentrare la finalizare a păstrat scorul în proporții normale. După un scor alb la pauză, dar ratări mari de partea lui Borteș, Isac și Vidac, tabela avea să se modifice la 12 minute de la reluarea partidei. Popa a bătut bine o lovitură liberă de pe stânga, iar juniorul Isac a „șters” mingea capul pentru a-l trimite în plasa lateral la colțul lung. În minutul 65, Băd și-a făcut și el treaba de „vârf” valorificând o pasă în „gaură” a lui Dubeștean. Socodorul putea reveni în joc, dacă S. Mako nu ar fi nimerit doar bara dintr-o lovitură liberă, așa că meciul s-a încheiat cu succesul vizitatorilor cu 2-0.
„Sigur, că ne bucură victoria și faptul că suntem pe locul 3 cu 7 victorii din 9 etape, dar mi-aș dori mai mult de la echipa mea. Mereu le cer concentrare elevilor mei, le spun mereu că prefer să înscriem din prima ocazie și să le ratăm pe următoarele trei, dar se întâmplă exact invers. Va trebui să-i conectez mai bine la miza meciurilor, căci și azi ne-am ținut destul de mult adversarul în joc din pricina ratărilor. Îi felicit pe cei din Socodor pentru baza sportivă frumoasă, dar și pentru jocul curat prestat, dar azi am fost echipa mai bună. Repet, cer mai mult de la jucătorii mei pentru simplul fapt că știu că pot mai mult”, a menționat Dan Cuedan, antrenorul „alb-roșilor”.
Socodor: Virzob – Gherheș (76 Buia), Mariș, Bragea, Maier (61 Licker) – Purtan (71 S. Mako) – Noaică, Flueraș, Zekany, D. Ardelean – Molcuț.
Felnac: Pășcalău – Stanciu (76 Bogdan), Gabor, Moisă, Istin – Vidac (67 Felnacichi), Dubeștean – Borteș (46 Mărușteri), Isac, R. Popa – Băd (90 Foghiș)
Arbitri: Alin Deac – Florin Vesa, Andrei Pîslaru.Observatori AJF: Leontin Buda, Iosif Lovas