Campioana României n-a reușit să obțină nimic din deplasarea de la Alkmaar, asta după ce în etapa precedentă fusese învinsă de echipa neerlandeză, pe propriul teren. Meciul din această seară a început practic de la 1-0 pentru gazde, acestea deschizând scorul încă din minutul 5, prin Gudmundsson. Reluările au arătat că jucătorul islandez s-a ajutat de braț în preluarea balonului dar, cum în Conference League nu există sistemul VAR, golul a rămas validat. Au urmat 30 de minute foarte slabe pentru ardeleni, însă Alkmaar n-a profitat de superioritatea evidentă și la pauză s-a intrat cu scorul stabilit în debutul meciului, asta și în condițiile în care CFR a echilibrat puțin jocul în finalul reprizei.

Partea a doua a meciului a fost mai interesantă. Alkmaar a început din nou mai bine dar Bălgrădean a salvat-o pe echipa clujeană în două rânduri. La poarta cealaltă, elevii lui Dan Petrescu au replicat prin șuturi de la distanță. Cea mai mare ocazie a campioanei României a fost semnată de Ciprian Deac care a șutat în bară, în minutul 85. La faza imediat următoare Pavilidis a făcut 2-0 și Alkmaar și-a consolidat șefia grupei.

Deși are doar un punct în clasament, după 4 meciuri, CFR are încă șanse de calificare în primăvara europeană. În celălalt meci al grupei, Randers și Jablonec au terminat la egalitate, 1-1 și se află la 3, respectiv 4 puncte în fața clujenilor. CFR însă trebuie neapărat să câștige ambele meciuri pe care le mai are de disputat, cu Randers în deplasare și cu Jablonec în Gruia. Trupa lui Dan Petrescu are de asemenea nevoie ca Alkmaar să își respecte statutul și să îi învingă contracandidatele în celelalte două meciuri. Penultima etapă a grupei va avea loc peste trei săptămâni.