Divizionara secundă din Podgoria Aradului continuă seria partidelor interzise cardiacilor. După ce au fost la un pas să acceadă în playoff și au început cursa pentru salvarea de la re­trogradare într-un mod nefericit, Șoimii au oferit o nouă partidă trăită la puls 200, iar la final a „smuls” in extremis, ca și la precedenta apariție acasă, un succes extrem de important în fața unei formații deja retrogradată.
Partida de sâmbătă dimineață a început sub nota de dominare a gazdelor, una însă sterilă, fără însă a avea ocazii cu adevărat periculoase, în afara unor șuturi slabe trimise de Dragalina sau Gâlcă. Și, în minutul 23, Tărlungeniul avea să deschidă scorul, după ce Sorin Marin l-a surprins pe Irimia cu un șut în cros de la 16 metri, din colțul careului mare. După 5 minute gazdele puteau egala, șutul lui Dragalina a fost respins la 8 metri, dar Forika a intervenit prin alunecare și a respins din fața lui Issa, care se pregătea să împingă balonul în poarta goală. În minutul 35, oaspeții au marcat din nou, prin Forika, dar acesta a fost semnalizat în poziție de offside, o decizie contestată de către cei de la Tărlungeni. Astfel, s-a intrat la cabine cu avantajul luat de formația din Brașov, dar repriza a doua avea să fie una extrem de spectaculoasă.
Egalarea a venit repede. În minutul 49, Gâlcă a centrat perfect de pe dreapta, Dragalina a reușit să retri­mită la zece metri pentru Pirtea, iar acesta a șutat violent, balonul s-a dus în transversală, a căzut după linie și a reintrat în teren. Arbitrii au fost pe fază și au validat reușita gazdelor! După 6 minute același Pirtea a scăpat singur cu Burlui, dar tânărul portar brașovean a reușit să respingă salvator. Iar pe fondul dominării Pâncotei – la fel ca în prima repriză – a venit golul de 1-2. Cu 15 minute înainte de final, Sorin Marin a executat un corner de pe stânga, iar Petra a reluat spectaculos cu capul, pe spate, trimițând o boltă până la colțul lung.
Dar, la fel ca la meciul cu Vâlcea, gazdele nu s-au predat! Cu două minute înainte de final, Pâncota a recuperat un balon în propria jumătate, un adversar s-a aruncat la pământ și a solicitat intervenția medicilor, dar jucătorii gazdă au plecat pe contraatac. Mingea a ajuns la Alin Mihai, care a pătruns în careu și a șutat de la 13 metri la colțul lung pentru golul egalării! S-au arătat trei minute de prelungiri de la margine, iar în al doilea dintre ele Issa a trasat perfect de la 16 metri dar Burlui s-a întins excelent și a respins de la rădăcina barei! Faza a continuat, Dragalina i-a pasat lui Gâlcă, acesta a centrat în forță în fața porții, iar Issa s-a întins, a trimis mingea spre poartă, Burlui a respins, dar asistentul a ridicat fanionul și a dictat gol: 3-2. Oaspeții au protestat îndelung, dar ultimul fluier a consfințit succesul „șoimilor” .
Pâncota: Irimia – Dan, Suciu (min. 65 – A. Mihai), Dubeștean, Siminic – Pavel, Issa – Gâlcă, Dragalina, Pirtea – M. Ion.
Unirea: Burlui – Vlăsceanu, Forika, Potecu, Seb. Bucur – Petra – M. Burlacu, Cocan (min. 62 – Monea, min. 76 – Ivan), Minciună, S. Marin (min. 90 – Podlesmîi) – I. Şerban.
Arbitri: Dorin Voina (Reșița) – Marian Truță (Sirineasa – Vâlcea), Doru Zamfir (Slatina)
Cartonașe galbene: A. Pavel / Șerban, Minciună
Observatori FRF: Aurel Vărzan (Cluj), Constantin Constantinescu (Slatina)