Progresul Pecica a legat două victorii și conduce plutonul echipelor arădene în seria a IV-a a Ligii a III-a. Mai mult, în urma rezultatelor etapei, „galben-albaștrii” vor petrece cel puțin o săptămână pe locul 2. În afară de black-outul din ultimele 5 minute din prima repriză, pecicanii au demonstrat forță și echilibru și i-au marcat cinci goluri unei formații incomode, ce se bazează pe foști prim divizionari precum Costea, Pârvu sau Vasile. Pe final, gazdele și-au permis să luxul să rateze și un penalty, prin Bozian.
„O victorie meritată, dacă eram puțin mai atenți în prima repriză puteam tranșa mult mai clar acest meci. Dar, până la urmă, trebuie să luăm în consi­derare și adversarul. Am întâlnit o echipă bună pe construcție, cu forță ofensivă, preocupată de joc, care ne-au egalat după două contraatacuri bine purtate. Noi am tratat cu superficialitate anumite situații în atac, lucru ce ne-a costat, plus greșeli pe momentul defensiv. Nu am micșorat spațiile și le-am permis să verticalizeze între linia fundașilor, lucru ce ne-a costat pe final de primă repriză. La pauză am avut o discuție cu băieții și le-am spus că o echipă slabă din punct de vedere psihic clachează, iar una puternică iese din corzi și reintră în joc. Iată că am avut tăria să revenim în joc, am mai marcat de trei ori și ne-am mai creat și alte ocazii. A fost o victorie muncită și meritată. Situația în clasament e destul de bună, dar încă nu am realizat nimic, trebuie să continuăm pe aceeași linie, să muncim ca și până acum, poate și mai mult și să abordăm la victorie fiecare meci”, a spus Dan Stupar, antrenorul Progresului.
Cum s-au marcat golurile:
1-0 (min. 1): Mager centrează din dreapta, Szekely șterge balonul cu capul, iar Bozian apare la colțul lung și îndeplinește formalitatea din apropiere
2-0 (min. 12): Contraarac școală purtat pe stânga, Puie primește o centrare ca pe tavă de la Aldan si șuteaza pe jos în stanga portarului din 11 metri
2-1 (min. 42): Contraatac rapid al oaspeților, Neacșu e lăsat singur cu portarul și înscrie din 7 metri lateral dreapta
2-2 (min. 44): Costea centrează din stânga, Dima preia în careu, driblează un aparator și înscrie la coltul lung
3-2 (min. 58): Arsene execută excelent o lovitură de colț și Gabor marchează cu capul
4-2 (min. 63): Bozian îi centrează perfect lui Puie din stânga și acesta face dubla
5-2 (min. 67): Bozian scapă singur pe contraatac pe stânga, îl fenteaza pe Geantă și pe jos la colțul scurt
Pecica: Creța – Ilan, Gabor, Wild (77 Țugulescu), Aldan – Arsene (80 Iuga), S. Popa – Mager (77 Tiric), Puie, Bozian – Szekely. Antrenor: Dan Stupar
Dăești: Geantă – Vasile (84 Horumba), Iordache, I.Săraru, Roșianu (72 Săraru) – Rizea, Neacșu, Bucei – Dima (80 Osiceanu), Fl. Costea (72 Pasoi), Proteasa. Antrenor: Gabriel Mangalagiu.
Arbitri: Victor Hurducaș (Iclod) – Paul Pojar (Cluj-Napoca), Alin Mureșan (Florești)
Observatori FRF: Zaharia Ciev (Timișoara), Marin Iancu (Urziceni)