Venită după o serie de rezultate negative, trupa pregătită de Flavius Sabău avea nevoie de un restart, pentru a nu aluneca pe locurile retrogradabile. De cealaltă parte, nou promovata din județul Timiș a avut parte un start bun de sezon, peste așteptări și privea cu încredere disputa cu Lipova.
Oaspeții au început în forță confruntarea, dar șutul lui Sergiu Popa a trecut pe lângă poartă, același deznodămând avându-l și execuția lui Centea. Minutul 25 a dus, însă, deschiderea scorului, după ce Trabalka a profitat de pasa primită de la Filimon și a împins mingea cu capul în poartă. Același tânăr atacant putea să dubleze avantajul formației sale, dar a nimerit bara laterală. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, Lipova a găsit din nou drumul spre poarta adversă. Șutul lui Vasinc a fost respins în față, iar Deta a pus latul pentru golul doi. După alte două minute,
Vasinc și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, cu un șut din careu, stabilind scorul pauzei de 0-3.
Gazdele și-au schimbat fața la revenirea de la cabine și au punctat rapid pentru 1-3. Au făcut-o prin golgheterul Baranyi, la capătul unei lovituri de colt. Apoi, Totic a fost blocat la timp de Iliescu, pentru ca Trabalka să rateze desprindei în urma unei lovituri cu capul. Ocazia ex. dinamovistului s-a răzbunat, căci timișenii au mai punctate o dată, în minutul 89. Același Baranyi a țintit colțul cu un șut de la marginea careului mare, însă era prea târziu pentru ca băieții lui Paul Codrea să mai emită pretenții la vreun punct.
Ghiroda: Barbu – Firuț, Gavriluță, Burdei (82 Saizu), Popescu – Gaidoș, Pop – Centea, Totic, Niță – Baranyi.
Lipova: Iliescu – Kocsis (83 Pașcu), Calvin, Bercu, Lupșe – Deta (86 Mandache), Jichici, S. Popa, Filimon (91 Piț) – Trabalka (81 Tomuț), Vasinc.
Arbitri: Cristian Vieru (Cisnădie) – Emeric Tocai, Marius Duță (ambii din Sibiu)
Observatori FRF: Alexandru Miholcea ( Bocșa), Marius Orbonaș (Ilia)