Ultima reprezentaţie a „Bătrânei Doamne” înainte de debutul oficial în 2017 a adunat doar 200 de spectator în tribunele arenei „Motorul”. Sârbii de la FK Dinamo Pancevo au dat o replică foarte bună unei echipe văduvită de aportul celor mai importanţi oameni pe plan ofensiv din finalul anului trecut, Petre şi Curtuiuş. Barna (motive medicale) și Celea (ca al 21-lea jucător de câmp din lot) au rămas și ei în tribună.
Laurenţiu Roşu a utilizat un prim „unsprezece” cu doar doi juniori, Burlă şi Jorza şi Copil al doilea vârf lângă Curtuiuş. De altfel, antrenorul arădenilor a schimbat sistemul din 4-4-2 în 4-2-3-1. Dincolo, formația de eșalon patru a propus destui fotbaliști interesanți în special pe faza ofensivă, care au creat ceva pericol la buturile lui Miron.
Au trecut doar 4 minute, până când „roş-albii” au avut prima ocazie. Strătilă a pătruns pe dreapta până pe linia de fund, a pasat înapoi pentru Muntean, care a șutat spre vinclu dar Tomic a respins. Sârbii au replicat prin două șuturi periculoase de la marginea careului trimise de Arbutina și Tosic, dar Miron a fost la post de fiecare dată. Au urmat 15 minute de joc pe contre, întrerupte de o dublă ocazie arădeană, la şuturile lui Copil şi Muntean, ambele parate de goal-keeperul advers. Şi Curtuiuş a ratat de puţin ţinta din careu, după care a obţinut un penalty în faţa lui Todoric. Copil a trimis în vinclul din dreapta porţii celor de la Pancevo pentru 1-0 (min. 32). După o perioadă de acalmie, Muntean a ratat o ocazie importantă, trăgând alături din 5 metri, dar scorul pauzei a fost 2-0. O fază legată, la care au participat Muntean şi Curtuiuş, a fost fina­lizată cu gol de Strătilă, după un şut la colţul lung din interiorul careului.
Repriza secundă a debutat cum nu se putea mai bine pentru utişti. În minutul 49, Copil i-a pasat pe culoar lui Muntean, acesta a pătruns în careu şi a trimis cu exteriorul la colţul lung. Sârbii au încercat să evite scorul de neprezentare, dar au mai creat probleme doar la șutul din careu al lui Arbutina, prins fără mari probleme de Miron. Chiar și pe fondul numeroaselor schimbări efectuate de Laurențiu Roșu, „Bătrâna Doamnă” a rămas la conducerea jocului, și-a mai creat și alte situații, cea mai importantă la finalizarea de la 20 de metri a lui Tănase ce a întâlnit stâlpul din dreapta lui Lukovic.
Duminica viitoare, UTA reia partidele pe puncte cu o deplasare la Brăila.
Formaţii:
UTA: Miron (67 Mara) – David (77 Polgar), Manea (75 Copaci), Gligor (46 Adili), Burlă (55 Filaret) – Strătilă (77 Costin), Chindriș (77 Tarcea), Jorza (67 Tănase), Muntean (77 Vlad) – Copil (67 Vîlceanu),
Curtuiuș (73 Stahl). Antrenor: Laurențiu Roșu.
FK Dinamo Pancevo: Tomic (75 Lukovic) – Karanfilovski (74 Vikovic), Dasic (61 Teofanov), Todoric, Savic – Jankovic, Stojanovski (61 Vojnovic), Skokna , Tosic (74 Stanovikovic) – Nikolic (74 Janovic), Arbutina (74 Jevtic).
Arbitri: Ionuț Nicoraș – Marius Coroban, Gabriel Hărduț