oliutaEchipa „textilistă” nu și-a depășit condiția de echipă adunată și pregătită în funcție de mofturile lui Adrian Marțian și a mai făcut un pas greșit în lupta disperată de a evita retrogradarea în Liga a III-a. La Satu Mare, arădenii nu au fost niciun moment în joc, gazdele marcând exact atunci când trebuia pentru a risipi orice dubiu asupra câștigătoarei. Faur și Boștină l-au învins pe Boșneag în debutul celor două reprize, în timp ce UTA a replicat doar prin șuturi de la distanță și o lovitură de cap a camerunezului Daniel Ola. Una peste alta, „Bătrâna Doamnă” a arătat rău la prima apariție oficială a anului, iar premizele nu sunt prea bune pentru meciurile ce urmează.
Fiindcă Feussi s-a confruntat cu probleme medicale, Laso nu a fost legitimat la timp, iar Popescu era suspendat, Adrian Falub nu a avut prea multe opțiuni pentru primul „unsprezece”. Și-a așezat echipa într-un sistem de joc 4-3-3, cu Marcu, Zaluschi și Lazea mijlocași centrali, iar Monac și Neagu trimiși pe benzi pentru a sprijini atacul. Gazdele au utilizat formula din amicalele iernii 4-2-3-1, cu Faur înlocuindu-l pe indisponibilul Szalkai.
Practic, meciul a început de la 1-0. În minutul 4, Gavrilescu a centrat de pe dreapta, Boștină a prelungit balonul cu capul, Faur a preluat pe piept și a marcat cu un șut la colțul scurt. Arădenii nu au avut nicio reac­ție și după alte 12 minute au riscat să primească din nou gol. O lovitură liberă bătută de Iuhas a ajuns pe dreapta la Gavrilescu, acesta a centrat bine, iar Boștină a reluat din careul mic cu capul puțin peste poartă. La faza imediat următoare, Apostu a căzut în duel cu Bălău, dar „centralul” a lăsat jocul să continue. Ritmul partidei a scăzut după minutul 25, cu „alb-roșii” dominând steril ostilitățile. Șuturile de la distanță ale lui Diarra și Zaluschi nu au cadrat poarta lui Anca. În rest, a rezultat un joc haotic, pe gustul gazdelor, care aveau avantaj pe tabelă.
Lucrurile s-au clarificat defintiv la 8 minute de la reluarea părții secunde. Gavrilescu a centrat din nou de pe dreapta, mingea l-a lovit în spate pe Bujor și a ajuns cu noroc la Boștină, care, din 14 metri lateral dreapta, a șutat cu sete la vinclu. Nemaiavând ce pierde, arădenii au riscat ceva mai mult. Surugiu a adus un mic plus de viteză pe banda stângă, dar cea mai mare ocazie a utiștilor a venit în urma unei faze fixe. Neagu a centrat din corner, Ola a trimis bine cu capul, mingea l-a depășit pe portarul Anca, dar Bălău a respins de pe linia porții. Scăpați basma curată, sătmărenii au fost și mai atenți în defensivă, iar UTA nu i-a mai dat emoții goal-keeperului lui „Oli”. În schimb, Boștină putea rea­liza „dubla”, însă șutul său de la semi-distanță a trecut milimetric pe lângă colțul lung. Ultimul sfert de oră a fost presărat doar cu intrări la limita regulamentului și peste, prilej pentru arbitrul Voina să acorde destule avertismente. Fotbal s-a jucat foarte puțin spre deloc, spre rușinea utiștilor care au rămas repetenți la prima întâlnire oficială a anului.
Olimpia: Anca – Munteanu, Bălău, Ene, Iuhas – Villand, Schwarckopf (min. 82 – Micaș) – Gavrilescu, Faur (min. 77 – Kinczel), Bujor – Boștină (min. 74 – Feier). Antrenor: Tiberiu Csik
UTA: Boșneag – Oltean, Mardare, Ola, Diarra – Marcu (min. 46 – Surugiu), Lazea, Zaluschi – Monac, Apostu (min. 65 – Sălăjan), Neagu. Antrenor: Adrian Falub
Cartonașe galbene: Gavrilescu – min. 13, Ene – min. 38, Iuhas – min. 68, Schwarckopf – min. 80, Munteanu – min. 86 / Mardare – min. 2, Apostu – min. 31, Diarra – min. 67
Arbitru: Dorin Petru Voina (Reşiţa); Asistenţi: Iulian Szekely şi Monica Rigo (ambii din Cluj-Napoca).
Rezultatele etapei a 15-a în Liga a II-a (seria de Vest)
CSM Râmnicu Vâlcea – CS Mio­veni  1-0.
FC Bihor – Gloria Bistrița 1-0.
FC Olt – Universitatea Craiova   3-0 (f.j.)
Minerul Motru – Metalul Reșița  0-0
Olimpia Satu Mare – UTA 2-0.