icim2Baschetbalistele arădene îşi continuă turul de forţă din campionat, iar după victoria la scor obţinută sâmbătă cu CSM Oradea, ieri, a urmat un nou succes clar în faţa oltencelor de la SCM Craiova, meci restanţă, care a contat pentru etapa a 24-a. Conturile aveau să fie încheiate rapid, titularele forţând desprinderea încă din start. După şapte minute era deja 20-0!, iar primul sfert s-a încheiat cu un scor ce ne scuteşte de prea multe comentarii, 32-6 în favoarea „galben-albastrelor”. Odată conturată această diferenţă, Univ. Goldiş ICIM nu a mai forţat, preferând să îşi conserve fără efort prea mare avantajul, astfel că următoarele trei sferturi aveau să fie mult mai echilibrate, unul dintre ele câştigat chiar de gazde.
S-a terminat 87-50 (32-6, 16-10, 19-22, 20-12) în favoarea echipei arădene, pentru care au evoluat: Milovanovic 19 (1×3), Risper 11 (1×3), Givens 10, Bartee 9 (1×3), Mercea 9, Crăciun 8, Moraru 8 (1×3), Brosovszky 7 (1×3) şi Wirth 6. Nu au jucat La Plante, menajată şi Cutaş, în refacere după operaţie. În acest meci s-a accidentat la genunchi şi Milovanovic, dar nu pare a fi ceva grav. De la gazde s-au remarcat Mitov, autoare a 14 (2×3) puncte, secondată de Ninu şi Barbu, ambele cu zece puncte în cont. ICIM bifează a 22-a victorie din Liga Naţio­nală, menţinându-se în fotoliul de lider, cu 46 de puncte, trei mai multe decât CSM Târgovişte, care are însă două meciuri mai puţin jucate. Pentru Givens et. company urmează sâmbătă meciul de pe teren propriu în compania timi­şorencelor de la BCM Danzio, pentru ca pe 21 martie, ICIM să încheie sezonul regulat în deplasare, la Cluj-Napoca.