Doi dintre cei mai bine cotați fotbaliști din lotul „Bătrânei Doamne” au rămas deseori pe bancă în ultima lună de zile, iar sâmbăta trecută au fost decisivi în succesul de la Suceava. Fundașul Mădălin Ciucă a marcat pentru 1-2 în prima repriză, iar mijlocașul Paul Păcurar a fost omul de trei puncte, în cel de-al treilea minut de prelungire. „Sunt fotbaliști profesioniști , merită toată aprecierea și tot respectul pentru cum s-au comportat. Au ajutat mult echipa și au dovadă că țin la ea”, spunea Cristi Todea la finalul partidei de pe stadionul „Areni” despre cei doi elevi ai săi
Ambii sunt la primele reușite în tricoul „alb-roșu”, iar cel puțin lui Păcurar, obișnuit să marcheze, îi cam lipsea golul. „Nu m-am mai bucurat de un gol din sezonul trecut, pe când evoluam la Pandurii. Am înscris în play-outul Ligii 1, la Timișoara, tot așa un gol de trei puncte foarte important la acea vreme. Acum, de asemenea, e foarte binevenit acest gol pentru moralul și încre­derea mea, dar mai ales pentru echipă. Într-adevăr, am fost o echipă în adevăratul sens al cuvântului azi, am alergat 90 de minute, plus prelungiri, dovadă au apărut și crampele pe un teren greu și la Manea i-a și fost rău. Am crezut în noi până la final, Hlistei a fost chiar impecabil la pasa de gol ce mi-a dat-o în condițiile în care venea după un meci întreg, foarte solicitant. Cu această ocazie, sper că am spart ghinionul, căci au fost destule meciuri în care am primit goluri pe final sau am ratat ocazii importante. Sper să câștigăm tot până la iarnă, dar cel mai important este meciul de etapa viitoare, cu Luceafărul. Trebuie să ne recuperăm forțele, căci venim după o săptămână foarte solicitantă, în care am stat zeci de ore pe autocar și am disputat două partide foarte grele. Ne pare rău de înfrângerea din Cupă, dar tot campionatul este mai important. Personal, mai sper la locul 3, distanța nu e mare”, a punctat tehnicul mijlocaș sosit de la Luceafărul Oradea la începutul lunii septembrie. Rămâne de văzut dacă golul de trei puncte îi asigură lui Păcurar și revenirea în primul „unsprezece”. „Nu ascund faptul că mi-a fost greu pe margine și nici acum nu mă simt titular. Golul îmi dă, însă, o și mai mare putere de muncă și, astfel, să-mi conving antrenorii că merit să joc mai mult”, a adăugat utistul.