Echipa din Podgoria arădeană a ajuns la al treilea eșec consecutiv, conturat după pauză. În prima parte, „alb-negrii” au fost foarte disciplinați din punct de vedere tactic, nu le-au dat spațiu și timp gazdelor, pentru ca declinul să înceapă de la o banală fază fixă. Până la final a fost 2-0, cu foarte puține faze de poartă pentru „șoimi”.
În primele 45 de minute, pâncotanii și-au atins fără mari eforturi scopul. Au stat bine la cutie, dar nici dâmbovițenii nu au jucat absolut nimic. Singura fază de notat în contul gazdelor a fost șutul lui Ispas (18), din afara careului, reținut cu mici probleme de Irimia. În minutul 42, „șoimii” au inițiat un contraatac rapid, Oprea a centrat de dreapta, dar Pirtea nu a reușit să înscrie din poziție ideală. Per ansamblu, a fost o primă repriză dezolantă, în care fotbalul a fost servit cu eprubeta.
La reluare, Chindia și-a confirmat renumele de echipă ce marchează din faze banale. După un corner de pe dreapta, mingea a ajuns la Anton în 7 metri, acesta șutat la firul ierbii și Irima era învins. ă treaba, însă așa a picat reușita lui Cosmin Anton (54). Apoi, târgoviștenii s-au apărat fără nicio problemă, declanșând contraatacuri, de genul celuia care a adus și golul doi. Dani Popa a scăpat pe stânga și i-a pasat excelent lui Liviu Mihai pentru cel mai simplu gol din carieră. Era minutul 89 și totul era decis.
Până atunci, căpitanul Pătru (68) putea să marcheze printr-un șut violent de la o distanță apreciabilă, în timp ce încercările de finalizare ale lui Dragalina sau Oprea au fost prea modeste pentru a-i crea probleme lui Meilă.  Pe de ală parte, însă, gazdele au beneficiat și de două decizii de arbitraj favorabile. Prima la faultul din debutul reprizei secunde al lui Stoica, ce ar fi putut atrage al doilea avertisment și eliminare, iar apoi, pe final, la scorul de 1-0, când oaspeții au cerut penalty la Bogdan Matei, considerând că mingea l-a lovit în mână.
Chindia: Meilă – Pătru, Ispas, B. Matei, Martac – Cruceru (81 Neniță), Voinea (78 Vasile), Anton, Stoica – Cherchez (85 L. Mihai), Popa. Antrenor: Nicu Croitoru.
Șoimii: Irimia – Doda, Pascariu, Dubeștean, Siminic – Pavel, Fuchs – Oprea, Cuedan (70 Danci), Pirtea (59 Farcaș) – Ousmane (59 Dragalina). Antrenor: Ionuț Popa.
Arbitri: Florin Costin (Chirnogi – Călărași), Mihăiță Necula, Dragoș Baluna (ambii din București).
Cartonașe galbene: Stoica (15), Ispas (66) / Pirtea (45), Dragalina (83), Irimia (90).
Observatori FRF: Ioan Cristea (București), Dorinel Dincă (Călărași)