În penultima zi a cantonamentului de la Oliva Nova, echipa fanion a Aradului și-a măsurat forțele cu formația de ligă secundă din China, pregătită de spaniolul Juan Lopez Caro, alături de care Laurențiu Roșu a lucrat în anul 2010 la echipa FC Vaslui. UTA a fost echipa mai bună, în special după pauză, când a și marcat punctual victoriei.
După un prim sfert de oră echilibrat, cu o semi-ocazie a asiaticilor, UTA s-a văzut periculos în atac. Curtuiuș l-a deschis bine pe Petre, dar acesta a fost blocat în momentul finalizării. În minutul 20, s-a născut prima fază periculoasă de poartă pentru „roș-albi”. Strătilă a centrat din corner, iar Manea și-a plasat lovitura de cap puțin pe lângă poartă. După 12-13 minute de joc bun al UTA-ei, Dalian Yifang s-a mai trezit puțin, dar Gligor a respins o centrare înșelătoare din fața porții lui Miron. Arădenii au dominat clar finalul de repriză și au avut ocazii importante. Curtuiuș a fost vioara întâi cu un șut în blocaj și apoi cu o lovitură de cap, senzațional respinsă de portarul advers la centrarea lui David. În fine, Muntean a șutat puternic de la marginea careului, dar pe centrul porții. Înainte de odihnă, Miron a avut și el de lucru la un lob al adversarilor, așa că scorul pauzei e 0-0.
Proaspăt introdus în luptă de Roșu, Copil a fost extrem de activ. În minutul 51, utistul a bătut bine un corner, iar Curtuiuș a reluat cu capul peste transversală. Apoi, același capricios mijlocaș a șutat violent puțin peste transversală. Au fost situațiile ce au anunțat deschiderea tabelei. După exact o oră de joc,
Curtuiuș a deviat cu capul pentru Petre, atacantul a driblat și portarul și a trimis în plasă din 7 metri lateral stânga, din apropierea liniei de aut. Cu această ocazi, Petre și-a făcut un cadou frumos în ziua în care a împlinit 19 ani. Și pe fondul schimbărilor în cele două garnituri, partida a scăzut din intensitate și – practic – nu s-a mai întâmplat mare lucru până la final.
UTA: Miron – David (66 Adili), Manea (66 Burlă), Gligor (63 Copaci), Filaret – Strătilă (77 Costin), Chindriș (77 Tănase), Jorza (46 Copil), Muntean (75 Polgar) – Curtuiuș, Petre (70 Stahl).
Dalian Yifang: Yu Ziqian – Dong Yanfeng, Wang Yaopeng, Cao Xuan, Shang Pengfei – Du Yuxin, Han Xu, Liu Yingchen, Han Xuegeng – Yan Peng, Li Yuqiu.