lucescuEtapa a V-a a Ligii I a consemnat o mare surpriză. Campioana en-titre, Steaua București, a fost învinsă chiar pe teren propriu de modesta Ceahlăul. În rest, au fost rezultate normale, din categoria cărora face parte și succesul Petrolului, noul lider el primului eșalon.
Vineri
FC Braşov – ASA Târgu Mureş        2-1. Au marcat: Grigorie ’38, Constantinescu ’76 / Bumba ’4
Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti 0-0
Sâmbătă
Pandurii Târgu Jiu – FC Viitorul 1-1. Au marcat: Roman ’90+1 / Nikolov ’37
Steaua Bucureşti – Ceahlăul Piatra Neamţ 0-1. A marcat: Achim ’48
Duminică
FC Botoşani – Universitatea Cluj 1-0. A marcat: Vaşvari ’73 (penalti)
Rapid Bucureşti – Astra Giurgiu 0-2. Au marcat: De Amorim ’41, Grandin ’90+2
CS Universitatea Craiova – Petrolul Ploieşti 0-2.Au marcat: Albin ’68, Tamuz ’82
Luni
CSMS Iaşi – Oţelul Galaţi 0-0
CFR Cluj – Gaz Metan Mediaş 4-1. Au marcat: Bruno Guimaraes ’41, Larie ’52, Tade ’67 (penalti), ’86 / C. Petre ’16

Clasament
1.     Petrolul Ploieşti    5    4    1    0    12-2    13
2.     Steaua Bucureşti    5    4    0    1    13-3    12
3.     Astra Giurgiu    5    4    0    1    11-2    12
4.     CFR Cluj    5    3    1    1    10-2    10
5.     Dinamo Bucureşti    5    2    3    0    9-3    9
6.     FC Botoşani    5    3    0    2    4-7    9
7.     ASA Târgu Mureş    5    2    2    1    8-4    8
8.     Gaz Metan Mediaş    5    2    2    1    6-5    8
9.     Ceahlăul Piatra Neamţ    5    2    1    2    4-9    7
10.     Universitatea Cluj    5    1    2    2    5-5    5
11.     Rapid Bucureşti    5    1    2    2    4-7    5
12.     FC Braşov    5    1    2    2    4-9    5
13.     Concordia Chiajna    5    1    1    3    2-7    4
14.     FC Viitorul    5    0    3    2    4-7    3
15.     CSMS Iaşi    5    0    3    2    2-7    3
16.     Pandurii Tg.  Jiu    5    0    3    2    2-9    3
17.     CS U. Craiova    5    0    2    3    4-9    2
18.     Oţelul Galaţi    5    0    2    3    2-8    2
Etapa viitoare (29 august – 1 septembrie): Gaz Metan Mediaș – Pnadurii, Ceahlăul – Concordia, Dinamo – FC Brașov, Viitorul – Steaua, ASA Tg. Mureș – FC Botoșani, Astra – CS U Craiova, Petrolul – CFR Cluj, Oțelul – Rapid, U. Cluj – CSMS Iași.

Recomandările redacției