Lugojul, una dintre formațiile cu pretenții ale Ligii a III-a, își făcea calcule cu trei puncte din disputa internă cu Cermeiul, dar a sfârșit prin a pierde primul meci al sezonului. Trupa lui Nagy și Anca a revenit de la 0-1 și a dat lovitura cu două minute înainte de final prin golul de autor al lui Andrei Sulea. Au fost ceva probleme de arbitraj, ambele combatante solicitând câte un penalty, în timp ce lovitura de la 11 metri din care Bozian stabilise scorul pauzei a fost foarte ușor acordată de „centralul” Liviu Bălăcescu.
La final, bănățenii au fost extrem de afectați de acest eșec total neașteptat, ce-i ține departe de lide­rul ACS Șirineasa. „Nu am anticipat rezultatul, dar am prevăzut că va fi un joc foarte greu. Știam că Cermeiul poate să alinieze cel mai bun «11» de la începutul campionatului și până acum, mai ales după legitimarea lui Alin Gligor, care a jucat doar în eșalonul secund în ultimii ani și știam că revine și Diarra. Mă deranjează că se face o tragedie după un joc pierdut pe teren propriu, cu atât mai mult cu cât este prima înfrângere după 15 rezultate pozitive pentru noi. Le-am și spus băieților după joc că, așa cum nu am făcut nuntă după victorii, nu vom face nici înmormântare după primul eșec după atâta timp. după 15 jocuri. Ăsta este fotbalul, a fost un joc plăcut, un joc frumos, cu un ritm destul de bun pentru nivelul Ligii a III-a, iar echipa mai oportunistă a avut câștig de cauză. Mergem înainte împreună, uniți, va fi important cum vom ști să gestionăm partidelor următoare. Campionatul este lung și se pot întâmpla multe până la final”, a menționat Cosmin Petruescu, antrenorul celor de la CSM Lugoj la puține minute după eșecu cu Cermeiul.
Lunca Teuz Cermei bate la porțile podiumului seriei a IV-a a Ligii a 3-a după victoria de la Lugoj, iar jocul ei crește de la o etapă la alta. „Știam că întâlnim o echipă bună, cu jucători valoroși, o echipă ce are alt obiectiv decât al nostru. Din câte știm noi, Lugojul a început campionatul cu obiectiv promovarea. Am făcut o primă repriză mai slabă, dar după pauză am dat dovadă de caracter. Am reușit să revenim de la la 0-1, băieții s-au implicat și și-au dorit victoria, e doar meri­tul lor pentru aceste trei puncte. Am avut și noi ocazii, au avut și ei, este un rezultat meritat având în vedere jocul per ansamblu în cele două reprize. Obiectivul nostru este să câștigăm cât de multe meciuri și, de ce nu, să luăm primele promise de condu­cere. Jucăm fără presiune, luăm fiecare meci în parte și acum ne bucurăm că am legat trei victorii, ceea ce este foarte important pentru Cermei. Etapa următoare, mergem la Filiași încrezători în șansele noastre, după rezultatele acestea bune. Eu cred că putem câștiga și acolo. Important e să jucăm bine, să jucăm cu ambiția cu care am abordat repriza a doua de aici, de la Lugoj”, a menționat Radu Anca, după disputa din Banat.