piniChile a fost eliminată dramatic de Brazilia în optimile Campionatului Mondial. După cele 90 de minute regulamentare scorul a fost 1-1, iar în prelungiri niciuna dintre cele două formaţii nu a reuşit să se desprindă. Calificarea s-a decis la loviturile de departajare, acolo unde Brazilia s-a impus cu 3-2.
Chile a avut totuşi şansa de a tranşa meciul în minutul 120, dar şutul lui Mauricio Pinilla a lovit bara. Mai mult, la loviturile de la 11 metri, atacantul lui Cagliari a ratat. Momentul din ultimul minut al reprizelor de prelungiri l-a marcat pe Pinilla care a decis să-şi tatueze faza care a consfinţit eliminarea naţionalei sale de la turneul final.
„One centimetre from glory” (nr. red. „La un centimetru de glorie”) este mesajul care însoţeşte tatuajul lui Pinilla.