După o pauză de trei luni, Liga 1 Feminin a revenit cu prima etapă din play-off/play-out. Transmisia live a meciului dintre Piroș Security Arad vs Fortuna Becicherecu Mic a putut fi urmărită pe canalul de YouTube FRF TV și pe pagina de Facebook „Liga Feminină”.

Cele două formații au oferit un meci spectaculos, în care s-au marcat în total cinci goluri. Victoria a fost adjudecată de arădence, care s-au impus cu 3-2. Piroș, echipă care a încheiat pe locul 3 sezonul regular al Ligii 1 Feminin, a deschis scorul în minutul 27, după un penalty transformat de Cristina Sucilă.

Arădencele au intrat astfel în avantaj la pauză, iar după revenirea de la vestiare, în minutul 50, Melisa Olariu a dus scorul la 2-0 pentru echipa gazdă. Fortuna Becicherecu Mic, locul 2 în clasament înaintea acestei confruntări, a redus din diferență în minutul 56, printr-un gol marcat cu capul de Laura Rus.

Peste doar 7 minute, Piroș Security a refăcut diferența de două goluri pe tabelă, după ce Melisa Olariu a reușit dubla. Scorul final al partidei de pe stadionul Sânnicolau Mic a fost stabilit în minutul 65 de Shaira Pera, care a înscris al treilea său gol pentru Fortuna Becicherecu Mic în acest sezon, notează FRF.

Principalele momente ale primei etape din play-off/play-out:

În meciul dintre Piroș Security Arad și Fortuna Becicherecu Mic, Laura Rus, golgheterul campionatului, a marcat al 21-lea său gol în actualul sezon al Ligii 1 Feminin.

Heniu Prundu Bârgăului s-a impus categoric în fața celor de la Universitatea Galați, scor 5-0. Mădălina Boros a reușit un hat-trick, în timp ce Andreea Laiu a bifat o dublă.

Mădălina Boros și Andreea Laiu au ajuns astfel la 11 goluri înscrise în actuala ediție a campionatului.

În play-out, două partide s-au încheiat la egalitate, scor 1-1. ACS Fotbal Feminin Baia Mare a obținut in extremis un punct în meciul cu Universitatea Alexandria, după un autogol al Iuliei Iorgoni în prelungiri.

Selena SN Constanța a obținut primul punct din acest sezon, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1, în meciul de pe teren propriu cu Banat Girls.

Victoria zilei s-a înregistrat în play-out, pe stadionul din Ciorogârla, acolo unde Fair-Play București a învins-o cu 8-1 pe Carmen București. În partida din tur, Carmen București a câștigat cu 3-1.

Rezultatele înregistrate duminică:

Play-off

Heniu Prundu Bârgăului – Universitatea Galați 5-0

Au marcat: Paula Mădălina Boros (26, 39, 81), Andreea Laiu (30, 51)

Piroș Security Arad – Fortuna Becicherecu Mic 3-2

Au marcat: Cristina Sucilă (27 – penalty), Melisa Olariu (50,63) / Laura Rus (56), Shaira Pera (65)

Play-out

ACS Fotbal Feminin Baia Mare – Universitatea Alexandria 1-1

Au marcat: Iulia Iorgoni (90+1 – autogol) / Elena Frîncu (26)

ACS Fair Play București – Carmen Bucureşti 8-1

Au marcat: Valentina Petre (12, 39, 57, 62, 75), Carolina Solonca (65), Daniela Preda (69, 77) / Maria Neacșu (87)

ACS Selena SN Constanţa – ACS Banat Girls Reşiţa 1-1

Au marcat: Niculina Volimareanu (35) / Violeta Mitsul (87)