Laszlo Balint a fost inspirat să aleagă între un amical cu rezervele și juniorii rușilor de la Yenysey Krasnoyarsk și disputa cu selecționata olimpică a brazilienilor de eșalon terț, Gremio Novorizontino. Chiar dacă UTA a fost echipa cu inițiativa și numărul de ocazii mai mare, puștii din Țara Cafelei au dat o replică bună și le-au impus remiza arădenilor.
Având vântul puternic împotriva lor, „roș-albii” nu au reușit mare lucru din punct de vedere ofensiv în prima repriză. Un șut de la 20 de metri al lui Jebari, prins de portar și o dublă ocazie semnată Buhăcianu și Miculescu în minutul 40 a fost destul de puțin pentru cerințele exigentului technician al „Bătrânei Doamne”. Mai mult, Bolboașă a fost învins după o jumătate de oră de joc cu un șut la colțul lung.
Așadar, repriza a doua s-a reluat de la scorul de 0-1, dar și cu dorința mare a utiștilor de a întoarce meciul. Intrați pe gazon la pauză, Ioniță și Pușcaș au avut situații importante, la fel ca și Hrezdac al cărui șut la rădăcina barei a fost respins de către Vitor. Nici Crișan nu a fost mai norocos la o ocazie fixă a echipei sale, pe când Ursu nu a ajuns de puțin la o degajare a lui Iacob înainte de a fi înlocuit. Ciucur și Rus și-au adăugat și ei numele pe lista utiștilor care au ratat ocazii, pentru ca Pușcaș să aibă, în minutele 71 și 72, șansa lui 1-1, dar mingea trimisă de el cu capul a trecut de puțin peste poartă. Golul avea să cadă, în cele din urmă, în minutul 76. Utiștii au recuperate balonul pe degajarea eronată a goalkeeperul advers, Oroian a așezat în fața porții și golgheterul Cipri Rus și-a făcut treaba. Arădenii nu s-au mulțumit cu atâta și Alex Ioniță a avut șansa punctului decisive, după pasa lui A. Rus, doar că portarul a intervenit salvator.
Așadar, UTA termină la egalitate cu arțăgoșii brazilieni de la Gremio Novorizontino, oprind la patru seria victoriilor în amicalele iernii. Următorul amical al arădenilor are loc miercuri, 12 februarie, de la ora 11:00, cu Arsenal Tula, echipă de primă ligă din Rusia.
UTA: Bolboașă (46 Iacob) – Tomozei (46 Ciucur), Melinte (46 Ilie), Crișan (77 Pașcu), Roumpoulaku (60 A. Rus) – Miculescu (46 Oroian, 77 Gavrilă), Moise (46 Pușcaș), Hrezdac (60 Isac), Ursu (70 Bustea) – Jebari (60 C. Rus), Buhăcianu (46 Ioniță).
Gremio: Joao Vitor – Justen, Adilson, Henrique, Almeida, Leo, Santos, Martins, Fernando, Cristopher, Jackson.