rusEchipa fanion a Aradului nu poate lega două succese consecutive în acest campionat, iar cele trei puncte cucerite la Satu Mare și-au pierdut din strălucire după remiza internă cu CSM Râmnicu Vâlcea. Mirajul primei victorii interne a durat până în minutul 74, când ex. pâncotanul Stancu a egalat punctul lui Cipri Rus.
Acesta din urmă a revenit în formula de start la „pachet” cu Copil, ambii având o evoluție bună în Cupă, pierdut doar la penalty-uri cu Pandurii. Însă, mai bine în meci au intrat vizitatorii, care au creat pericol prin Vasile și Georgescu, dar Miron a fost la post. Replica vine de la Rus („exterior” respins de Tomozei), Copil și Burlă, ale căror șuturi de la distanță nu i-au pus probleme lui Fildan. În minutul 25, însă, la o fază ce nu anunța mare lucru s-a deschis tabela. O minge lungă în careul vâlcenilor,  a fost preluată excelent de Rus, care a săltat balonul peste Stoica și a înscris din voleu, din 12 metri, la colțul scurt: 1-0. Trei minute mai târziu, Firțulescu a tratat superficial o situație bună, pentru ca la faza următoare același jucător să centreze excelent pentru Pîrvulescu, dar „capul” acestuia a fost parat de Miron. Până la pauză, Copil și-a mai încercat șansa de la marginea careului, dar Fildan a reținut de la
colțul scurt.
Cu forțe proaspete pe gazon, echipa vizitatoare a preluat controlul teritorial al meciului. În minutul 55, însă, utiștii puteau face 2-0, dar nou-intratul Strătilă a reluat greșit cu capul mingea centrată perfect de Copil. Curtuiuș nu a găsit nici el ținta din colțul careului mic, în timp ce Pîrvulescu nu a cadrat lovitura de cap după cornerul bătut de Firțulescu. Deși nu a mai contat în atac, UTA nu a dat semne de slăbiciune în defensivă, dar asta numai până în minutul 74. Atunci, un balon pierdut de Man i-a fost trimis pe culoar lui Staicu, care a trecut și de Miron și a marcat cu poarta goală. Arădenii s-au întors rapid în atac în căutarea golului doi, dar Szekely și Botiș au trimis pe lângă colțul scurt din poziții dificile. La ultima zvâcnire, Curtuiuș a pus și el capul, dar Vasile a respins de pe linia porții. Deși au terminat jocul în zece după eliminarea lui Stoica, oltenii ar fi putut pleca cu toate punctele dacă Pîrvulescu nu ar fi reluat cu capul peste poartă în cel de-al patrulea minut de prelungire.
UTA:  Miron – Polgar, Al. Manea, Botiş, Burlă – Copil, Chindriş, Jorza (Sz. Szekely 80), Hlistei (Strătilă 55) – Rus (Man’73), Curtuiuş. Antrenor: Roland Nagy
CSM: Fildan – Vasile, Pîrvulescu, Cucui (Bg. Geantă ‘46), Tomozei – I. Stoica, Dumitraşcu – Firţulescu, Piscanu, Georgescu (Luduşan ‘46) – Staicu (Voinea ‘77). Antrenor: Alexandru Pelici
Arbitri: Marius Omuț (Oradea), Adrian Mărginean (Aiud) și Gheorghiță Bălan (Pitești).Rezervă: Marius Naidin (Pitești).
Cartonașe galbene: Botiș ‘21, Copil ‘69, Manea ‘90+3 / Georgescu ‘33
Cartonaș roșu: Stoica ‘90+3
Observatori FRF: Dan Monea (Aiud) și Gabriel Stoicovici (Timi­șoara).