Echipa fanion a Aradului a parcurs 210 kilometri pentru primul amical al sezonului. Meciul disputat pe „Városi Stadion” din localitatea maghiară Balmazújváros, împotriva celor de la Balmaz Kamilla Gyógyfürdő, face parte dintr-un turneu de șase echipe: patru din Ungaria, UTA și Olimpia Satu Mare.
Fără o parte dintre jucătorii care au dus greu în stagiunea precedentă, respectiv: Polgar, Botiș, Gligor și Copil, plus Filaret, Anca Trip sau Roman, formația arădeană a început – totuși – bine disputa. După numai 12 minute, o pasă în adâncime pentru Rus a însemnat golul de 0-1. Cu câte o reușită la mijloc și pe final de repriză, formația maghiară a intrat în avantaj la pauză.  Imediat după odihnă, s-a făcut 3-1, după care UTA a dat impresia că poate reveni în joc. În minutul 61, Petre a recuperat o minge în fața unui fundaș advers, a scăpat singur și nu a înscris cu sânge rece. Din păcate, în apărare, „Bătrâna Doam­nă” a stat destul de rău, iar  Balmaz Kamilla Gyógyfürdő a mai marcat de două ori pentru un 5-2 final.
Arădenii au mai avut și alte ocazii, în special prin Curtuiuș, ale cărui șuturi de la 20 de metri și apoi din unghi au fost parate de portarul advers. De asemenea, Strătilă și-a plasat lovitura de cap puțin pe lângă poartă.
Roland Nagy a început partida cu divizionara secundă maghiară cu: Miron – Wild, Manea, Lazăr, Burlă – Chindriș, Jorza – Strătilă, Man, Hlistei – Rus, după pauză intrând pe teren și restul fotbaliștilor deplasați și anume: Mara – Iuga, Moza, Covaci, Tănase, Vlad, Costin, Petre, Stahl și Curtuiuș.
„Rezultatul umbrește lucru­rile pozitive, în prima repriză am avut patru juniori sub 19 ani, iar în a doua am trimis pe teren nouă. Am întâlnit o echipă agresivă, mai avansată în programul de pregătire decât noi, au fost și două eurogoluri, cu șuturi de la distanță. Nu face plăcere scorul și, chiar dacă suntem la început, nu vrem să găsim scuze. Știm că mai avem de muncit și trebuie să ne echilibrăm din punct de vedere al lotului și al concurenței pe posturi. Suferim cu mulți juniori în primul unsprezece, trebuie răbdare și cu ei, au avut un sezon lung. Mai avem o săptămână până la plecare, dorim să formăm un lot competitiv pentru ce urmează”, a punctat antrenorul principal Roland Nagy după testul de sâmbătă, din țara vecină.
Miercuri, la ora 18,  „alb-roșii” o întâlnesc la Arad pe Nyíregyháza Spartacus FC, în cel dea-l doilea meci al turneului.