La termenul de ieri al dosarului în care Nicolae Ioţcu este acuzat de trafic de influenţă, au fost audiaţi inculpatul Alin Mircea Pătraşcu şi martorul Cristian Drăgan, fostul administrator public al judeţului şi cel care l-a „înfundat“ pe şeful său, preşedintele Consiliului Judeţean Arad. Drăgan a spus în cadrul înfăţişării, care a durat mai bine de şapte ore, că s-a adresat din proprie iniţiativă Direcţiei Naţionale Anticorupţie pentru că nu mai dorea să fie părtaş la ilegalităţile comise de alţii, dar şi pentru că a fost pus să plătească o amendă după ce au fost descoperite nereguli la un alt dosar de achiziţii. Drăgan s-a plâns că împreună cu alţi funcţionari din cadrul CJA, au fost puşi să achite din buzunarele proprii o amendă de 120.000 de lei pe care instituţia judeţeană a primit-o în cadrul unei licitaţii care a vizat achiziţia de pubele. Acesta a mai declarat că Ioţcu ştia despre înţelegerile făcute în cadrul licitaţiilor şi a lăsat să se înţeleagă că persoane din conducerea Consiliului Judeţean iau mită la fiecare licitaţie organizată.
De cealaltă parte, Pătraşcu a spus că pentru a câştiga licitaţia din 2012, trebuia să achite 40.000 de euro mită. Conform Mediafax, deşi a încasat banii de la Consiliul Judeţean Arad, Pătraşcu nu a mai achitat mita. Când CJA a organizat o nouă licitaţie pentru achiziţia de aparatură medicală, în 2015, Pătraşcu a fost pus să achite cei 40.000 de euro dacă vroia să mai participe la licitaţie. Deşi Ioţcu nu a cerut niciodată bani direct de la administratorul Medicare Technics, Pătraşcu a spus că percepţia sa permanentă a fost că suma va ajunge la preşedintele CJA.
Următorul termen al procesului va avea loc pe data de 26 ianuarie.

A1 55
ANM anunță cod portocaliu de vijelie puternică, cu rafale de peste 90 km/h, frecvente descărcări electrice, grindină, la Craiva, deși cerul este cât se poate de senin
citește mai mult »