Programul preliminariilor europene pentru Cupa Mondială 2022

0
91

În această lună încep preliminariile europene pentru Cupa Mondială 2022 găzduită de Qatar.

Europa trimite 13 naționale la turneul final. Primele 10 echipe calificate vor fi câștigătoarele celor 10 grupe din preliminarii. Mai rămân, așadar 3 locuri disponibile, pentru care vor concura 12 echipe:

Iată regulile după care se va disputa programul preliminarilor:

10 echipe clasate pe locul doi în grupele preliminare; două echipe – cele mai bune câștigătoare de grupă în Liga Națiunilor 2020/21 care nu s-au clasat pe primele două locuri în preliminariile CM 2022;

Din cele 10 echipe clasate pe locul doi în grupele preliminare vor fi aleși șase capi de serie, pe baza punctelor obținute în grupe, excluzând rezultatele cu ultima clasată; Vor fi astfel șase capi de serie + alte șase echipe, dintre care două provenind din ierarhia Ligii Națiunilor; Se dispută baraj într-o singură manșă, pe terenul capilor de serie, între aceste șase echipe și celelalte șase rămase; Vor rezulta șase echipe calificate mai departe. Prin tragere la sorți, se vor stabili trei echipe gazdă și trei echipe oaspete pentru ultimul baraj, tot într-o singură manșă“

Grupa A: Portugalia, Serbia, Irlanda, Luxemburg, Azerbaidjan

Miercuri, 24 martie: Serbia – Irlanda, Portugalia – Azerbaidjan (ora 21:45)

Sâmbătă, 27 martie: Serbia – Portugalia, Irlanda – Luxemburg (ora 21:45)

Marți, 30 martie: Azerbaidjan – Serbia (ora 19:00), Luxemburg – Portugalia (ora 21:45)

Grupa B: Spania, Suedia, Grecia, Georgia, Kosovo

Joi, 25 martie: Suedia – Georgia, Spania – Grecia (ora 21:45)

Duminică, 28 martie: Georgia – Spania (ora 19:00), Kosovo – Suedia (ora 21:45)

Miercuri, 31 martie: Grecia – Georgia, Spania – Kosovo (ora 21:45)

Grupa C: Italia, Elveția, Irlanda de Nord, Bulgaria, Lituania

Joi, 25 martie: Bulgaria – Elveția (ora 19:00), Italia – Irlanda de Nord (ora 21:45)

Duminică, 28 martie: Bulgaria – Italia, Elveția – Lituania (ora 21:45)

Miercuri, 31 martie: Lituania – Italia, Irlanda de Nord – Bulgaria (ora 21:45)

Grupa D: Franța, Ucraina, Finlanda, Bosnia-Herțegovina, Kazahstan

Miercuri, 24 martie: Finlanda – Bosnia-Herțegovina, Franța – Ucraina (ora 21:45)

Duminică, 28 martie: Kazahstan – Franța (ora 16:00), Ucraina – Finlanda (ora 21:45)

Miercuri, 31 martie: Bosnia-Herțegovina – Franța, Ucraina – Kazahstan (ora 21:45)

Grupa E: Belgia, Țara Galilor, Cehia, Belarus, Estonia

Miercuri, 24 martie: Estonia – Cehia, Belgia – Țara Galilor (ora 21:45)

Sâmbătă, 27 martie: Belarus – Estonia (ora 19:00), Cehia – Belgia (ora 21:45)

Marți, 30 martie: Țara Galilor – Cehia, Belgia – Belarus (ora 21:45)

Grupa F: Danemarca, Austria, Scoția, Israel, Insulele Feroe, Moldova

Joi, 25 martie: Israel – Danemarca (ora 19:00), Moldova – Insulele Feroe, Scoția – Austria (ora 21:45)

Duminică, 28 martie: Danemarca – Moldova (ora 19:00), Israel – Scoția, Austria – Insulele Feroe (ora 21:45)

Miercuri, 31 martie: Moldova – Israel, Scoția – Insulele Feroe, Austria – Danemarca (ora 21:45)

Grupa G: Țările de Jos, Turcia, Norvegia, Muntenegru, Letonia, Gibraltar

Miercuri, 24 martie: Turcia – Țările de Jos (ora 19:00), Gibraltar – Norvegia, Letonia – Muntenegru (ora 21:45)

Sâmbătă, 27 martie: Muntenegru – Gibraltar (ora 16:00), Țările de Jos – Letonia, Norvegia – Turcia (ora 19:00)

Marți, 30 martie: Gibraltar – Țările de Jos, Muntenegru – Norvegia, Turcia – Letonia (ora 21:45)

Grupa H: Croația, Slovacia, Rusia, Slovenia, Cipru, Malta

Miercuri, 24 martie: Malta – Rusia, Cipru – Slovacia, Slovenia – Croația (ora 21:45)

Sâmbătă, 27 martie: Rusia – Slovenia (ora 16:00), Croația – Cipru (ora 19:00), Slovacia – Malta (ora 21:45)

Marți, 30 martie: Cipru – Slovenia (ora 19:00), Slovacia – Rusia, Croația – Malta (ora 21:45)

Grupa I: Anglia, Polonia, Ungaria, Albania, Andorra, San Marino

Joi, 25 martie: Andorra – Albania, Ungaria – Polonia, Anglia – San Marino (ora 21:45)

Duminică, 28 martie: San Marino – Ungaria, Polonia – Andorra, San Marino – Albania (ora 21:45)

Miercuri, 31 martie: San Marino – Albania, Andorra – Ungaria, Anglia – Polonia (ora 21:45)

Grupa J: Germania, ROMÂNIA, Islanda, Macedonia de Nord, Armenia, Liechtenstein

Joi, 25 martie: Liechtenstein – Armenia, România – Macedonia de Nord, Germania – Islanda (ora 21:45)

Duminică, 28 martie: Armenia – Islanda (ora 19:00), Macedonia de Nord – Liechtenstein, România – Germania (ora 21:45)

Miercuri, 31 martie: Armenia – România (ora 19:00), Liechtenstein – Islanda, Germania – Macedonia de Nord (ora 21:45).

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.