Visul frumos s-a cam încheiat în tabăra Lipovei. Eșecul intern contra celor de la CSM Reșița a cam rezolvat ecuația promovării în favoarea echipei din Valea Domanului, pe când „șoimii” sunt năpădiți de regretul pierderii unui avans de 8 puncte avut în pauza dintre tur și retur. Sigur, partida de astăzi a fost clar influență de două episoade: golul rapid primit de Filip și mai ales cartonașul roșu văzut de Dobrean după numai 11 minute de joc. În cele din urmă, tabela a arătat 0-2 și lipovanii sunt conștienți că au pierdut trenul unei promovări istorice în Liga 2-a.

Cum s-au marcat golurile:

0-1 (min. 7): Vădrariu centrează din corner, Breșneni deviază și Velcotă înscrie în poarta lui Filip de la colțul lung

0-2 (min. 63): Ene pasează în fața porții pentru Staicu, Filip este păcălit de traiectoria balonului și atacantul oaspeților rămâne cu poarta goală în față și îndeplinește o simplă formalitate

Lipova: Filip – Savin (46 Obrad), Bercu, Vasiu, Filimon (86 Marton) – Poiană, Lazea (46 Calvin), Dobrean, D. Rusu – M. Popa – Istrate (65 Burlă). Antrenor: Flavius Sabău.

Reşiţa: Zimmermann – Szijj (50 Babei), Bactăr, Vlădia, Vadasis – Breșneni, Toma – Velcotă (82 Mierlici), Ene, Vădrariu (25 Banac) – Staicu (88 Săulescu). Antrenor: Leontin Doană.

Cartonaș roșu: Dobrean (Lipova) – min. 11

Arbitri: Iulian Călin – Romică Bîrdeș, Gheorghiță Bălan (toți din Argeș)

Observatori: Nicolae Grigorescu ( Timișoara), Cristian Petrean ( Hunedoara).

Liga a III-a, etapa a 28-a:

Vineri, 10 Mai, ora 18.00

CNS Cetate Deva – CSM Lugoj  3-1

M. Lupu (55), Ed. Dina (65), Cocan (82) / Onţel (78 – pen.)

ACS Dumbrăviţa – Metalurgistul Cugir 2-0

Telescu (12), Voinea (52)

Şoimii Lipova – CSM Şcolar Reşiţa 0-2

Velcotă (6), Staicu (64)

Naţional Sebiş – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 3-1

Szekely (13), Mateucă (43), Susan (67) / Budur (79)

Sâmbătă, 11 Mai, ora 18.00

Crişul Chişineu Criş – CS Hunedoara

Gloria Lunca Teuz Cermei – Millenium Giarmata

Industria Galda – Unirea Alba Iulia

CS Ocna Mureş – FC Avrig Clasament

Etapa următoare (17-18 mai):Sebiș – Deva, Ghiroda – Ocna Mureș, Avrig – Lipova, Reșița – Dumbrăvița, Cugir – Galda, Alba Iulia – Cermei, Giarmata – Criș, Hunedoara – Lugoj.