Nou-promovați în Liga a III-a, elevii lui Flavius Sabău au spart gheața în ceea ce privește deplăsările, însă vorbim doar despre o remiză ca rezultat pozitiv.  Iar scorul de 1-1 Și nu e tocmai pozitiv, dacă ținem cont de penalty-ul ratat de lipovani la ultima fază a partidei de la Deva.
Startul confruntării de la poalele Cetății a fost unul echilibrat. După ce Trabalka a reluat slab o centrare a lui Copil, gazdele au cerut un penalty la duelul dintre David și Iliescu, dar „centralul” partidei a lăsat jocul să meargă. Partida a continuat într-un ritm lent, cu cele două formații având pe rând posesia mingii, dar fără să reușească să se apropie periculos de buturile adverse. Finalul reprizei a fost, însă, unul incendiar. În minutul 42, Apostol a avut o intervenție mai tare asupra lui Trabalka în careu, a atins și mingea, iar centralul a dictat penalty. S-a format un meleu cu jucătorii gazdă contestând aprig decizia, iar după discuții cu tușierul de pe aceea parte, penalty-ul s-a transformat în fault în atac! Șoimii au rămas în ofensivă, și, un minut mai târziu, au reușit să deschidă scorul. Atunci, Popa l-a găsit perfect în careu pe Trabalka, care a șutat sec la colțul din stânga, trimi­țând mingea sub bară.
Repriza a doua s-a reluat de la scorul de 0-1, cu gazdele încercând din răsputeri să egaleze, însă Lupu a trimis pe lângă din poziție ideală. În replică, Trabalka a tras bine de la 12 metri, dar Apostol a respins. Din cornerul rezultat, tânărul atacant al Lipovei a reluat cu capul, dar, de această dată, a respins Boldea. Firan putea să egaleze cu 20 de minute înainte de final, dar execuția sa a trecut foarte puțin peste transversală. Și, totuși, eforturile gazdelor au fost concretizate în minutul 75, când Calvin a vrut să trimită cu capul acasă, însă Iliescu ieșise la intercepție, iar mingea s-a scurs în poartă. La fel ca în prima parte, finalul a fost electrizant. În al doilea minut de prelungire, Lupu a fost servit foarte bine în careu de Robert Cristian, dar a tras direct în Iliescu. Lipova a plecat pe contraatac, iar Piț a fost faultat în careu. De această dată, s-a dictat penalty pentru formația arădeană, dar Filimon a tras slab și Apostol a reținut mingea și confruntarea s-a terminat la egalitate.
Deva: Apostol – Kelemen, Ionică (min. 49 – Coteț), Șoit, Doboș – Boldea, Moț – Costea (min. 49 – Firan), R. Cristian, Scarlat (min. 33 – Lupu) – R. David
Lipova: Iliescu – Kocsis, Calvin, Bercu, Stoin – Piț, Copil (min. 64 – Vasile), S. Popa (min. 84 – Vasiu), Deta (min. 64 – Jichici) – Filimon, Trabalka (min. 73 – Vasinc).
Arbitri: Mihail Lăstun (Râmnicu Vâlcea) – Marius Lazăr, Mircea Roșca (ambii din Bistrița).
Observatori FRF: Constantin Făniță (Timișoara) și Ioan Lupșa (Caransebeș)