Duelul pentru supravieţuirea în Liga a III-a, dintre UTA II și Unirea Alba Iulia a avut o câștigătoare previzibilă. Fără cei mai buni juniori de la Elite, „lanterna roșie” a seriei a IV-a nu a avut forță în ofenisvă, iar în apărare au fost decisive două greșeli personale.
Vizitatorii s-au instalat încă din start cu fundașii la mijlocul terenului, iar Toma a ratat prima ocazie („cap” pe lângă vinclu) încă din minutul. Coadă a dat replica printr-un șut din cădere de la 25 de metri, mingea ducându-se de puțin pe lângă poartă. Apoi, la finalizare au apărut doar vizitatorii, dar Mureșan s-a opus la șutul cu pământul al lui Giurgiu, iar bara de la colțul lung i-a refuzat golul lui Matei.
Deschiderea tabelei a fost doar amânată și încă nu prea mult din momentul reluării părții secunde. Coadă a fost imprudent în duelul cu Lăsconi în careu, arbitrul a dictat penalty și Selagea a înscris la semiînălțime pentru 0-1 (min. 56). Reluarea defectuoasă a lui Tat, din numai 10 metri, a anunțat – totuși – golul cu numărul doi al trupei lui Himcinschi. În minutul 76, Selagea a executat o lovitură liberă de pe stânga, Mureșan a scăpat balonul din mână, iar Toma a înscris simplu din 2 metri. Până la final nu s-a mai întâmplat absolut nimic de consemnat, astfel că ultimul fluier al arbitrului Cristian Vieru consfințește retrogradarea matematică a „satelitului” utist.
UTA II: Mureșan – Zdrențan, Savin, Coadă, Revesz – Al. Bodri (79 Laza), Dobrean – Ghergar, Prună, Vasile – Covaci (63 Curta). Antrenori: Dan Oprescu, Adi Ungur și Vasile Sin
Unirea: Suciu – Morar, Scrob, G. Toma, A. Matei –  Giurgiu, Selagea (92 Joldeș) – Ștef (84 Ștef), Lăsconi, Culda (91 Onacă) – An. David (46 Tat). Antrenor: Adorian Himcinschi
Arbitri: Cristian Vieru – Emeric Tocai, Adrian Epure ( toți din Sibiu)
Observatori FRF: Constantin Făniță, Florin Mierea ( ambii din Timișoara)