mihaiTrupa din Podgorie a început perfect meciul ce-o ține pe primul loc din C5. Trecuseră numai cinci minute când Alin Mihai a deschis scorul după o lovitură de colț și „Șoimii” au luat opțiunea de favoriți.
Alb-negrii au controlat autoritar primul act și au marcat exact când au avut nevoie mai mare, cu trei minute înainte de pauză, tot după un corner: Bulzan a centrat pentru același Alin Mihai, golgeterul marcând spectaculos, cu capul, 2-0.
Bihorenii au încercat să salveze ceva în partea a doua, când au atacat mai mult. O singură dată au avut însă pâncotanii emoții, când Rusu l-a faultat în careu pe Moise, dar Ovidiu Pașcalău s-a dovedit înlocuitorul așteptat al nașului său, Irimia (suspendat 10 etape după eliminarea de la Ineu). Goalkeeper-ul a parat execuția lui Ember și, pe măsură ce meciul a curs spre final, a devenit limpede că arădenii nu mai aveau cum să rateze victoria. Urmează săptămâna decisivă, cu două derby-uri de foc, la Cugir și acasă cu Sebiș!
Pâncota: Pașcalău – Iovan, Lengyel, Rusu, Vițu – Maghici, Issa (85 Lung), Dubeștean, Bulzan (80 Mitu) – Mihai (86 Dumitru), Burian (73 Hosu).
Oșorhei: Hava – Matei, Pintea (46 Junc), Pop, Andor – Magda, Boneta (35 Moise), Ember, Popa – Ban (61 Ganea), Mladonetsky (46 Chețan).
Arbitri: Denis Haidiner (Hunedoara) – Cristian Petrean, Cosmin Danciu (ambii Deva).
Observatori: Nicușor Asandei (Reșița), Ilie Dumbravă (Timișoara).