stancuReprezentativa României a învins, vineri, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-0 (0-0), selecţionata Irlandei de Nord, într-un meci contând pentru grupa F de calificare la Euro-2016, în care ambele goluri au fost marcate de Paul Papp.
Goluri:
1-0 – minutul 74: Raţ a centrat de pe partea stângă, Torje a deviat în centrul careului, iar Papp a înscris cu un şut de la nouă metri în dreapta lui Carroll
2-0 – minutul 79: Sânmărtean a centrat de pe partea stângă, iar Papp a reluat din trei metri sub transversala lui Carroll
În minutul 18, Chipciu a trimis mingea în bară.
România: Tătăruşanu – Papp, Chiricheş, Grigore, Raţ – Pintilii, Sânmărtean – Torje (Hoban ‘80), Chipciu, Tănase (Maxim ‘58) – Stancu (Keşeru ‘46). Antrenor: Anghel Iordănescu
Irlanda de Nord: Carroll – McLaughlin, McAuley, Hughes, McGivern – McGinn (Clingan ‘63), Norwood, Baird, Evans (McKay ‘79), Brunt – Lafferty. Antrenor: Michael O’Neill
Meciul a fost arbitrat de suedezul Jonas Eriksson, ajutat de compatrioţii săi Mathias Klasenius și Daniel Warnmark (ambii asistenţi).
Înaintea meciului, căpitanul echipei naţionale, Răzvan Raţ, a fost premiat de UEFA după ce a ajuns la 100 de meciuri pentru România. La meci au asistat 28.892 de spectatori, dintre care circa 1.000 de fani irlandezi.
Acesta a fost ultimul meci oficial pentru România în acest an, „trico­lorii” urmând să mai dispute, marţi, o partidă amicală cu Danemarca.
Partida cu Irlanda de Nord a fost prima pentru noul staf al naţionalei, condus de Anghel Iordănescu, alături de secunzii Daniel Isăilă, Viorel Moldovan şi Ionuţ Badea.
După celelalte meciuri ale serii: Grecia – Insulele Feroe 0-1 (Edmundsson ‘61) și Ungaria – Finlanda 1-0 (Gera ‘84), clasamentul Grupei F după patru etape arată astfel: 1. România 10p, 2. Irlanda de Nord 10p, 3. Ungaria 7p, 4. Finlanda 4p, 5. I-le Feroe 3p, 6. Grecia 1p.