Echipa fanion a Aradului a arătat jalnic pe malul Cibinului. Hermannstadt s-a jucat de-a șoarecele și pisica cu arădenii, nu a tremurat nici când Pîrvulescu a lăsat-o în zece și a luat trei puncte importante în economia luptei pentru promovare. Dincolo de eșecul ce doare, dar nu poate fi decisiv în acest moment al sezonului, UTA pare o echipă fără identitate. Sau mai bine spus, numele sonore nu țin loc de unitatea de grup, spirit de sacrificiu și mai ales relații de joc. Când îți creezi o singură fază de gol clară în 11 contra 10, și aceea dintr-o fază fixă, prin Ciucă, este clar că nu poți emite pretenții și ridici multe semne de întrebare privind oportunitatea unor transferuri bănoase, dar prea puțin mănoase. Fie că ne referim la jucători sau antrenori. Teoretic, „roș-albii” au parte de un program mai ușor etapele viitoare, iar pașii greșiți sunt strict interziși.
Primul sfert de oră al meciului de pe Cibin a fost destul de animat, jucându-se cursiv, chiar şi pe contre, cu un Strătilă activ pe banda dreaptă. Totuşi, încă din debut au apărut nesincronizări în apărare, iar la prima ocazie, Sibiul a deschis scorul în minutul 21, la o fază de curtea şcolii. Tătar a bătut lung un aut de margine, fundaşii arădeni au fost parcă anesteziaţi, mingea a ajuns la Neagu, care l-a lăsat spectator pe Grahovac cu demi-voleu în vinclu. UTA s-a aruncat în atac, iar Ciucă şi Buleică au irosit două lovituri periculoase din preajma careului, pentru ca pe o contră, Hermannstadt să fie aproape de 2-0. În minutul 33, şutul lui Dîlbea de la 25 de metri a zguduit transversala. Peste doar un minut, Strătilă a scos al doilea galben la Pîrvulescu, iar gazdele au rămas în 10. Din lovitura liberă nu a ieşit nimic, Curtuiuş reluând cu capul mult pe lângă poartă. Deşi în superioritate numerică, UTA nu a ştiut să îşi fixeze adversara, intrând într-un joc de uzură, la întâmplare, care le-a convenit de minune amfitrionilor.
Mihalcea a mutat ofensiv de abia la pauză cu Stahl și Grigorie, care astfel a debutat în tricoul arădenilor. UTA s-a aruncat în atac încă de la începutul părţii a doua, dar Curtuiuş şi Strătilă au fost imprecişi la finalizare. „Bătrâna Doamnă” a uitat, însă, complet de apărare, iar asta i-a fost fatal. La primul contraatac, Sibiul a făcut 2-0. În minutul 53, Manea şi Ciucă
l-au scăpat din marcaj, ca niște începători, pe Bogdan Rusu, care, după ce a recepţionat, o pasă filtrantă de la Boboc, l-a executat sec pe Grahovac, cu un şut din 14 metri. De partea cealaltă, Strătilă a ratat încă o şansă mare, şutând din careu pe direcţia portarului. Cei 50 de suporteri ai UTA-ei, care au dominat fondul sonor, şi-au amintit din nou de primarul Falcă, semn că de acum va fi război pe faţă între cele două părţi. În iarbă, UTA a continuat să sufere, iar Sibiul – cu Pelici trimis în tribune pentru proteste – putea pedepsi încă o dată apărarea absolut aeriană a arădenilor. Rusu a fost aproape de „dublă” , dar şutul său din unghi a trecut de puţin alături (min. 64). Peste 5 minute, Ciucă nu a reuşit să înscrie nici din 6 metri, cu capul, luându-l la ţintă pe Căbuz. Pe un nou contraatac, Dîlbea – complet nemarcat în careu – a şutat milimetric peste poartă din 6 metri, mingea ştergând şi bara transversală. „Roș-albii” au măcinat în gol, dar asta și pentru că Mihalcea nu a avut la dispoziție un al doilea atacant l a dispoziție, după plecarea lui Roman.
S-a terminat 2-0, iar UTA suferă prima înfrângere a sezonului, eşec care însă o aruncă până pe locul 9.
Hermannstadt: Căbuz – Tătar, R. Crişan, Pârvulescu, Pamfile – Dâlbea, Boboc – Petrescu, B. Rusu (71 Cîrstean), S. Lupu (40 I. Stoica) – Neagu (64 Neacșa).
UTA: Grahovac – Adili, Manea (54 Cîrstocea), Ciucă, Burlă – Tănase, Asani (46 Grigorie) – Strătilă, Toma, Buleică (46 Stahl) – Curtuiuş.
Cartonașe galbene: Manea 44, Curtuiuș 72 / Pîrvulescu 29 și 34
Cartonaș roșu: Pîrvulescu (Hermannstadt) – min. 34
Arbitri: Iulian Dima (București) – Romică Bîrdeș (Pitești), Raul Ghiciulescu (Lugoj). Rezervă: Claudiu Ștef (Târgu Mureș)
Observatori FRF: Zoltan Tamaș (Odorheiul Secuiesc), Cristian Petropulos (Alba Iulia)