Și etapa cu numărul trei în C4 părea compromisă pentru Progresul Pecica, însă minutele de final ale disputei cu ACS Poli au întors cu 180 de grade situația. Szekely a marcat pentru 2-2 în minutul 89, iar, apoi, Arsene a transformat cu sânge rece penalty-ul ce a adus prima victorie stagională pentru „galben-albaștri”. Mai mult, în urma rezultatelor din weekend, cea mai proaspătă divizionară terță arădeană e cea mai bine clasată dintre conjudețene după trei runde.
Cum s-au marcat golurile:
0-1 (min. 32): Apărarea pecicană respinge greșit până la Dorobanțu, care înscrie de la 12 metri, cu un șut pe jos, în dreapta lui Gârlea
1-1 (min. 45+2): În urma unui corner de pe dreapta, Gabor egalează cu o lovitură de cap din 3 metri
1-2 (min. 49): Velcotă trece prin apărarea gazdelor și înscrie cu un șut pe jos, de la 20 de metri, în dreapta lui Gârlea
2-2 (min. 89): Szekely înscrie cu capul din 5 metri, dintr-o centrare a lui Ilan
3-2 (min. 90+6): Penalty pentru Pecica, Szekely e faultat în careu de Podină, iar Arsene înscrie cu un șut la vinclu, în dreapta lui Mosoarcă
Pecica: Gârlea (62 Creța) – Ilan, Gabor, Wild (73 Tiric), Aldan – S. Popa, Arsene – Mager, Gri­gore (62 Copil), A. Iuga (46 Bozian) – Szekely.
ACS Poli: Mosoarcă – Sporin, Cochințu (62 Iovanovici), Podină, Popa – Ochea (87 Românu), Dorobanțu, Chiriac, Iseini – Velcotă – Pădurariu
Arbitri: Cătălin Roșu (Var – Sălaj) – Cristian Mureșan (Cavnic – Maramureș), Claudiu Giorgiu (Cluj)
Observatori FRF: Dan Miholcea (Bocșa), Mihai Țîră (Alba Iulia)