nagy-tautTabăra alb-roșie a anticipat ce o aștepta la Tauț, acolo unde ambițioasa echipă a lui Claudiu Riviș și-a arătat colții. Utiștii lui Roland Nagy au depășit momentul greu al egalării semnate de fiul antrenorului și au tranșat meciul în ultimele zece minute.
„Același scenariu, ca de atâtea ori, cu o primă repriză în care am avut multe ocazii și n-am înscris. Am reușit să marcăm în cea de-a doua, ei au avut o sclipire prin Riviș, pe care o pregătisem înaintea jocului, îi știam calitățile, acum a avut o execuție de excepție. Ne-a rămas un timp destul de scurt să clarificăm meciul și e bine că am reușit, altfel eram mult mai departe de ce vrem. Se menține aceeași diferență, au rămas 6 etape, vedem ce se întâmplă. Noi trebuie să avem un parcurs fără cusur, iar Pecica să întâlnească măcar un adversar care să-i încurce cu cel puţin meci nul. Încercăm maxim din fiecare joc”, a punctat Roland Nagy.
Antrenorul UTA-ei a avut inspiraţie la schimbări din nou, doi dintre oamenii de pe margine – Leucuţa şi Capătă – fiind cei care au creat golul clarificator, de 1-3.