Week-end-ul trecut a avut loc unul dintre cele mai interesante concursuri de acest tip din Europa, maratonul de la Peremboostrail fiind și una dintre competițiile favorite ale lui Roland Unterweger (foto, primul din stânga), unul dintre cei mai cunoscuți sportivi amatori de origine arădeană. Roli ne-a împărtășit motivația sa de a concura din nou la acest maraton: „M-am hotărât să mă întorc la Peremboostrail Marathon din patru motive. Primul, îmi place ideea de a alerga în două țări un marathon…startul și finishul au fost în Belgia dar o bună parte de traseu a fost în Olanda; al doilea ar fi frumusețea traseului, am alergat anul trecut proba de 21 km și mi-a plăcut enorm traseul… combinația de poteci micuțe care leagă mai multe zone de lacuri și pădurile din zona Zeeland din Olanda… superb; trei ar fi organizatorii, care au depus un efort enorm anul trecut și acum doi ani să țină concursul, cum s-a putut in condițiile dificile de reguli corona și meritau anul aceste un număr cât mai mare de participanți, ceea ce s-a și întâmplat; și patru, a fost perfect timing pentru a alerga al 37-lea marathon cu câteva zile înainte de a împlini 37 de ani…mi s-a părut interesantă ideea de a avea la 37 de ani 37 de maratoane.“

Arădeanul, stabilit acum în Belgia, dar care participă ocazional și la concursuri în țară, a reușit să termine al doilea, cu un timp de 3 ore, 6 minute și 17 secunde: „Am plecat foarte precaut, știam că din cauza ploii traseul va fi mai dificil, dar încet am recuperat locurile pierdute la start și am terminat pe poziția a doua.  A fost o zi care a început cu ploaie și mult vânt dar in timpul maratonului am avut noroc că s-a oprit ploaia chiar dacă parte de soare nu am avut. Temperatura resimțită a fost de 16 grade. A fost un concurs frumos și reușit pentru mine, c u siguranță revin și anul viitor.“

Pentru Roli însă anul competițional nu s-a încheiat, asta deși vremea devine din ce în ce mai puțin prietenoasă, mai ales în zona unde trăiește: „Urmează maratonul Kasterlee., sau cum îl alintă organizatorii… iadul din Kasterlee, un maraton cu diferență de nivel, cu mult noroi, apă și ceva obstacole cadou .Practic maratonul de săptămâna trecuta a fost încălzirea pentru ce urmează, e cel mai vechi și frumos maraton de trail din Țările de Jos.“

Dificila competiție va avea loc, după toate probabilitățile, pe 13 noiembrie.