halepJucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 500.000 de dolari, joi, după ce a dispus cu 6-3, 6-3 de sârboaica Aleksandra Krunic.
Halep (23 ani, 3 WTA), principala favorită a competiției, și-a adjudecat victoria în timp de 62 de minute, după un meci în care a alternat momentele bune cu altele mai puțin inspirate.
Jucătoarea noastră a condus în permanență, având 2-0, 4-1 și 5-2 în primul set, pe care l-a încheiat cu 6-3, după 31 de minute. În manșa secundă, Halep a început cu break, s-a desprins la 2-0, a avut apoi 3-1, însă Krunic, care a venit din calificări, a reușit egalarea la 3-3, după ce s-a impus pe serviciul Simonei. Constănțeanca s-a mobilizat și a câștigat apoi ultimele trei ghemuri ale setului, învingând cu un simetric, 6-3, 6-3.
Simona Halep a mai învins-o pe Krunic (21 ani, 84 WTA), anul trecut, la București, când românca s-a impus cu 6-2, 6-4 în optimile de finală.
Simona și-a asigurat un cec de 29.730 dolari și 110 puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe o reprezentantă a gazdelor, Saisai Zheng, care a trecut, joi, de kazaha Zarina Dias (N. 4), cu 3-6, 7-6 (2), 6-2.
Zheng (20 ani, 97 WTA) a învins-o pe Alexandra Dulgheru în primul tur la Shenzhen, cu 7-5, 5-7, 6-1, și va juca în premieră cu Halep în circuitul profesionist.
Pe partea inferioară a tabloului de simplu, Petra Kvitova, cap de serie numărul 2, s-a impus în faţa compatrioatei sale Tereza Smitkova, locul 69 WTA, cu scorul de 7-5, 6-4, în timp ce Timea Bacsinszky, a opta favorită, a beneficiat de abandonul rusoaicei Vera Zvonareva, locul 250 WTA, la scorul de 3-2.
Dacă Halep şi Kvitova, dublă câştigătoare la Wimbledon, îşi vor confirma statutul de favorite şi vor ajunge în finală, ele se vor întâlni pentru a treia oară în circuitul WTA şi a doua oară în ultimul act al unui turneu. Scorul partidelor directe este de 2-0 în favoarea româncei (6-2, 6-2, în finală la New Haven, în 2013, şi 6-7 (7), 6-3, 6-2, în semifinale la Madrid, anul trecut).