Aseară a avut loc cel de-al doilea meci de pregătire al Echipei Naționale din cadrul acestei „ferestre“ dedicate duelurilor inter-țări. După înfrângerea de pe teren propriu cu Grecia, România a făcut un mic pas înainte, reușind o remiză la Netanya. Este un rezultat care în bună măsură nu mulțumește suporterii echipei, deoarece reprezentativa noastră conducea la pauză cu 2-0, scor de la care nu e foarte ușor de acceptat că poți scăpa victoria, mai ales în fața unui adversar care nu face parte din categoria celor de top.

Echipa lui Edi Iordănescu a arătat în primele 45 de minute mult schimbată în bine față de partida cu reprezentativa elenă. Mai agresivi, mai atenți, mai hotărâți și mai rapizi, tricolorii au speculat faptul că antrenorul gazdelor a trimis în teren un prim 11 cu multe rezerve, în special pe fază defensivă, acolo unde erorile și spațiile lăsate de  fotbaliștii israelieni au fost unt pe pâine pentru atacanții noștri. Titularizat ca extremă dreaptă, arădeanul Dennis Man și-a intrat repede în rolul prevăzut de numărul pe care-l purta pe spate (10) și în același minut (10) l-a servit ideal pe Cicâldău, care la marginea careului mic a fentat portarul și apoi a deschis scorul. Peste 13 minute căpitanul Chiricheș a recuperat o minge la centrul terenului, l-a lansat pe Man către poarta adversă și după o cursă de câțiva zeci de metri, jucătorul Parmei a finalizat calm pe sub portarul gazdelor: 2-0. România a continuat să domine dar a dat senzația că a slăbit nivelul de concentrare, iertându-și adversarul de un scor și mai drastic la pauză.

Această atitudine se va întoarce împotriva noastră. De la vestiare va reveni o altă echipă a Israelului, un doar la figurat ci în bună măsură și la propriu, pe teren intrând patru jucători noi. În special atacantul Solomon le va face viață grea fundașilor români, care toată repriza n-au reușit să-i facă față. Gazdele au pus stăpânire pe joc, „ne-au pasat“, au creat pericol și în cele din urmă au marcat de două ori prin vedeta Dabbur, în minutele 57 și 85, ambele goluri venite după mari desincronizări în apărarea noastră. Confruntați cu probleme defensive și probabil unii dintre ei acuzând și stări de oboseală (Man de exemplu a jucat după mai multe zile în care nu s-a antrenat din cauza unei răceli), prestația tricolorilor în ofensivă a fost din ce în ce mai palidă. Intrarea lui Alibec, în mare poftă de joc, a mai dinamizat puțin lucrurile, constănțeanul intrând în câteva combinații interesante cu Man sau Mihăilă, dar niciuna dintre acestea nu a avut efect pe tabela de marcaj.

La final, Dennis Man a declarat la flash-interviurile de după meci: „Este un sentiment plăcut să marchez, e ceva frumos să îmbraci tricoul echipei naționale, dacă reușești să și înscrii este mult mai frumos. Numărul 10 este un tricou foarte important, sunt conștient dar pentru mine contează mai mult emblema din fața lui decât ceea ce scrie pe spate. Legat de meci, cred că am făcut o partidă bună. Se putea și mai bine, ca de fiecare dată, dar eu cred că am arătat destul de bine.“

Așadar, noul selecționer Edi Iordănescu, așteaptă debutul în jocurile oficiale din iunie, când România intră în Liga Națiunilor, fără să fi cunoscut gustul victoriei și cu destule semne de întrebare în ceea ce privește atât prestația individuală a unor jucători cât și cea colectivă, de ansambul, a echipei. De menționat și că la partida de aseară, selecționerul nu i-a avut pe Răzvan Marin, Alexandru Mitriță, Deian Sorescu și Florin Tănase, toți patru fiind depistați pozitiv la testul anti-COVID de după meciul cu Grecia (la fel ca și antrenorul secund Florin Constantinovici), dar nici pe Alexandru Maxim (viroză respiratorie) și Mario Camora (problema musculare). Acestor probleme li s-a adăugat, după cum bine știm, absența mai veche a lui Ianis Hagi, jucătorul lui Rangers fiind indisponibil până la finalul sezonului din cauza unei accidentări.

Israel – România 2-2 (0-2)

Israel: Marciano – Kandil (46. Abu Abaid), Dgani, Goldberg, Davidzada – Kanichowsky (73. Safuri), Natcho (cpt) (46. Glazer), Abu Fani (46. Peretz) – David (65. Haziza), Dabbur, Baribo (46. Solomon). Rezerve: Nitzan, Glazer – Avraham, Baltaxa, Menachem, Cohen. Antrenor: Gadi Brumer

România: Niță – Manea, Chiricheș (cpt) (46. Nedelcearu), Burcă, Toșca (57. Bancu) – Cicâldău (57. Bordeianu), M. Marin (80. Rus), Olarul (79. Popescu) – Man, Ivan (58. Alibec), Mihăilă. Rezerve: Aioani, Moldovan – Rațiu, Pușcaș, Drăgușin, Petrila

Arbitri: Daniel Stefanski – Dawid Golis, Marek Arys (toți din Polonia)

Au marcat: Dabbur (57, 85) / Cicâldău (10), Man (23)

Cartonașe galbene : Solomon / Nedelcearu, Rus

(foto : digisport.ro)