Miercuri seara echipa națională de tineret a României a întâlnit selecționata similară a Germaniei. Tricolorii au jucat al treilea meci din Grupa A a Campionatului European de tineret 2021.

Stadionul Bozsik Arena din Budapesta, cel pe care s-a jucat a fost lipsit de spectatori din cauza pandemiei de coronavirus.

Cu utistul Adi Petre titular, tinerii tricolori nu au reușit să facă o primă repriză impresionantă, iar partida s-a terminat cu scor alb, 0-0.

Față de prima repriză elevii lui Adi Mutu, au evoluat mult mai bine în cea de a doua parte mai ales în ultimele 20 de minute de joc când au existat ocazii foarte importante. Cu toate acestea România nu a reușit să înscrie și a fost eliminată din competiție după ce în celălalt meci al grupei, Olanda U21 a învins Ungaria U21 cu 6-1 și merge, alături de nemți, în sferturile de finală.

România U21: Vlad – Haruț, Ciobotariu, Pașcanu, Vlădoiu – Itu, Dulca, Oaidă – Olaru, Petre, Mățan

Rezerve: Aioani, Eșanu, Boboc, Opruț, Drăgușin, Cîmpanu, Moruțan, Ciobanu, Chindriș, Popescu

Selețcioner: Adrian Mutu

Germania U21: Dahmen – Vagnoman, Pieper, Schlotterbeck, Raum – Baku, Dorsch, Maier – Nmecha, Klimowicz, Berisha

Rezerve: Schubert, Grill, Moukoko, Burkardt, Ozcan, Ambrosius, Jakobs, Thiaw, Stach, Kruger, Leitsch, Janelt

Selecționer: Stefan Kuntz

Stadion: Bozsik Arena

Arbitru: Guillermo Cuadra Fernandez (Spania)