Reprezentativa României a remizat, miercuri, scor 1-1 (1-0), contra echipei similare a Slovaciei, într-o partidă amicală disputată pe Arena Naţională. Selecţionerul Victor Piţurcă a devenit lider în clasamentul meciurilor conduse de pe banca tehnică, dar la final fanii i-au cerut demisia.
Golurile partidei au fost marcate de Stancu ‘44, respectiv Sestak ‘56.
1-0: Torje a centrat de pe partea dreaptă, iar Stancu a reluat cu o lovitură de cap din doi metri de lângă Pekarik în poarta lui Mucha pentru 1-0 în minutul 44. În minutul 56, Sestak a scăpat din marcajul lui Latovlevici a marcat cu o lovitură de cap din opt metri lateral dreapta.
La meci au asistat aproximativ 6.738 de spectatori.
Ciprian Marica nu a mai putut continua partida la doar cinci minute după ce a intrat pe teren, el fiind lovit cu cotul în bărbie de către Durica.
În prelungirile partidei majoritatea fanilor de pe stadion a cerut demisia selecţionerului Victor Piţurcă şi au scandat „Piţi, Piţi, lasă-ne”.
Aproximativ 50 de suporteri de la peluza sud au scandat în mai multe rânduri „Mitică la puşcărie” şi „Mircea Sandu eşti o mizerie”. De asemenea, fanii au scandat injurii la adresa preşedintelui LPF, Dumitru Dragomir.
Selecţionerul Victor Piţurcă s-a aflat la cel de-al 84-lea meci la conducerea echipei naţională, el depăşindu-l pe Anghel Iordănescu (83 de partide).
Vlad Chiricheş a fost în premieră căpitanul primei reprezentative, în timp ce Constantin Nica a debutat la echipa naţională.
Meciul cu Slovacia a fost ultima partidă de verificare înaintea „dublei” cu Ungaria şi Turcia de la începutul lunii septembrie.
România: Tătăruşanu – Măţel (Nica ‘71), Găman (Goian ‘46), Chiricheş, Latovlevici – Lazăr (Pintilii ‘46), Hoban – Torje (Nicoliţă ‘62), Tănase (Marica ‘76), Maxim (Grozav ‘46)- Stancu. Antrenor: Victor Piţurcă.
Slovacia: Mucha – Pekarik, Cisovsky, Durica, Breznanik (Salata ‘62) – Kona (Pecovsky ‘62), Kucka – Sestak (Depetris ‘78), Hamsik (Stefanik ‘65), Weiss (Mak ‘70) – Jakubko (Nemec ‘46). Antrenor: Jan Kozak.
Arbitri: Neil Doyle – Wayne McDonnall, Ciaran Delaney (Irlanda)
Cartonaşe galbene: Lazăr ‘23, Nica ‘90+3 / Kona ‘35, Cisovsky ‘41, Durica ‘73.