România U21 a remizat cu Țările de Jos. Utistul Adi Petre a jucat în ultimele minute

0
126

Echipa națională de tineret a României a început cu dreptul noul Campionat European U21. „Tricolorii” mici, pregătiți de Adrian Mutu, au făcut o impresie foarte bună la începutul acestui EURO după ce au remizat scor 1-1 cu Olanda U21, una dintre echipele favorite ale acestui campionat.

Stadionul Bozsik Arena din Budapesta, cel pe care s-a jucat a fost lipsit de spectatori din cauza pandemiei de coronavirus.

Meciul a fost decis în scurt timp în prima repriză după ce olandezii au marcat în minutul 16, prin Schurs. După numai patru minute Andrei Ciobanu o lovitură liberă de la 20 de metri și a șutat perfect în vinclu.

Față de prima repriză România e evoluat mult mai bine în cea de a doua repriză mai ales în ultimele 20 de minute de joc când au existat ocazii foarte importante.

Utistul Adi Petre a intrat pe teren în minutul 80, contribuind la finalul puternic realizat de naționala mică. Adi a îmbrăcat tricoul naționalei mici după un an și 4 luni de zile, precedentul meci fiind Irlanda de Nord – România

România: 1. A. Vlad – 16. Haruț, 4. Al. Pașcanu, 13. D. Ciobotariu, 2. R. Boboc – 11. A. Ciobanu, 8. M. Marin (Cpt), 22. Olaru – 10. Moruțan (18. Itu, 88), 9. Ganea (21. Ad. Petre, 80), 20. Mățan (14. Oaidă, 72). Selecționer: Adrian Mutu. Rezerve: 12. Aioani, 23. Eșanu, 3. Opruț, 5. Drăgușin, 6. Dulca, 7. Cîmpanu, 14. Oaidă, 15. Chindriș, 17. Oct. Pop escu, 18. Itu, 19. Vlădoiu, 21. Ad. Petre.

Țările de Jos: 1.Scherpen – 2. Zeefuik, 3. Schuurs, 12. Teze, 5. Bakker – 22. Reis, 10. De Wit, 8. Koopmeiners (C) – 11. Lang (19. Brobbey, 80), 9. Boadu (14. Gakpo, 64), 7. Kluivert. Selecționer: Erwin Van De Looi. Rezerve: 16. Bijlow, 23. Paes, 4. Botman, 6. Kadioglu, 13. Doekhi, 14. Gakpo, 15. Malacia, 17. Ekkelenkamp, 18. Geertruida, 19. Brobbey, 20. Harroui, 21. Dilrosun.