cr7Atacantul Cristiano Ronaldo a marcat, marţi, două goluri în meciul pe care echipa sa, Real Madrid, l-a câştigat, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în faţa formaţiei germane Schalke 04 şi a ajuns la 13 reuşite în acest sezon al Ligii Campionilor.
Ronaldo a marcat în minutele 21 şi 74, iar Real s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei, cu scorul general de 9-2. Principalii săi contracandidaţi la titlul de golgheter al competiţiei, Zlatan Ibrahimovici (PSG) şi Lionel Messi (FC Barcelona), sunt şi ei calificaţi cu formaţiile lor în sferturile de finală.
Clasamentul golgheterilor în acest moment este următorul:
13 goluri: Cristiano Ronaldo (Real Madrid);
10 goluri: Ibrahimovici (Paris Saint-Germain);
8 goluri: Messi (FC Barcelona);
7 goluri: Diego Costa (Atletico Madrid);
6 goluri: Agüero (Manchester City), Lewandowski (Borussia Dortmund).
În altă ordine de idei, în celălalt meci al serii de marți: Chelsea – Galatasaray 2-0 (Eto’o ‘4 şi Cahill ‘42). Londonezii merg în sferturile de finale ale Champions League alături de Real Madrid, Atletico Madrid, Barcelona, Paris SG și Bayern Munchen.