2375415_big-lndPartida dintre Rusia şi Coreea de Sud s-a disputat pe Arena Pantanal din Cuiaba. Este pentru prima dată când aceste 2 formaţii se întâlnesc într-un meci oficial. Meciul începe slab fără ocazii de gol, ambele echipe anulându-se reciproc. Prima fază interesantă a partidei vine în minutul 31 atunci când şutul veteranului Ignashevitch din lovitură, liberă de la circa 35 de metri, este respins în lateral de Soung – Ryong. 3 minute mai târziu asiaticii trec pe lângă deschiderea scorului, atunci când Son intră în zonă centrală, iar şutul de la 25 de metri este deviat de Ignashevitch şi trece puţin pe lângă stâlpul din dreapta a porţii apărate de Akinfeev. La pauză Rusia – Coreea de Sud 0-0. Ruşii încep în forţă repriza secundă, iar în minutul 47 Fayzulin trimite un şut de la circa 20 de metri iar portarul asiatic respinge în corner. La aceeaşi fază, se execută cornerul iar Berezutski trimite mingea cu capul periculos, în plasa laterală. Ruşii rămân periculoşi şi mai irosesc o ocazie de gol în minutul 62 prin Kombarov, dar şutul rusului la colţul lung este respins în lateral de portarul asiatic. Peste doar 6 minute la prima ocazie a repriziei secunde, asiatici reuşesc să deschidă scorul. Noul intrat Lee Heun – Ho expediază un şut de la 20 de metri, iar Akinfeev face o gafă mare şi scapă mingea în poartă. Replica ruşiilor vine în minutul 74 atunci când noul intrat Kerzhakov restabileşte egalitatea. Acesta profită de o neatenţie a fundaşilor centrali ai Coreei şi înscrie cu un şut din întoarcere din 6 metri. Rezultat final Rusia – Coreea de Sud 1-1.

ECHIPELE DE START

Coreea de Sud: Sung-Ryong Jung – Yong Lee, Jeong-Ho, Young-Gwon Kim, Suk-Young Yoon – Sung-Yong Ki, Kook-Young Han – Ja-Cheol Koo, Heung-Min Son, Chung-Yong Lee – Chu-Young Park
Antrenor: Myung-Bo Hong

Rusia: Akinfeev – Eschenko, Ignashevitch, Berezutski, Kombarov – Fayzulin, Glushakov, Zhirkov – Samedov, Kokorin, Shatov
Antrenor: Fabio Capello