rusuFinala Campionatului Național de juniori I la atletism, desfășurată vineri și sâmbătă la București, nu a fost de bun augur pentru Raul Rusu. Favorit la aur, elevul profesorului Constantin Miclea nu și-a respectat statutul în proba de aruncare a suliței și a terminat pe doi, cea mai bună aruncare a sa măsurând 63,18 m. Atletul de la CSM Arad a fost devansat de George Zaharia, de la CA Roman, cu 66,42 m. Surpriza plăcută a fost Denis Both, tot de la CSM Arad, aflat în primul an de juniori II, care a aruncat 61,30 m., clasându-se la final pe locul patru.
„Rusu se află într-o pasă proastă, el aruncând slab, în ace­eași notă ca și la Europene. Se află în regres, trebuie să uite ce a făcut la Snagov și să o ia de la capăt. În schimb, surpriza a fost Both, care este junior II și promite mult pe viitor. Am mai avut un sportiv și în proba de 100 de metri, Leonard Țepele, clasat pe 18 în calificări. Este debutant, aflat la primul concurs, dar anul viitor va fi mai bun”, ne-a declarat antrenorul Constantin Miclea.
Pentru atleții arădeni urmează finala Campionatului Național de tineret și seniori, programată tot în august. CSM Arad își pune speranțe în Raul Rusu, la suliță și Andrei Gag, la disc și greutate, favoriți la medalii, dar și în maratonistul Sorin Mîneran, care va alerga în proba de 10.000. de metri.