La sfârșitul săptămânii trecute s-a reluat competiția la Elite U19 și U17, jucătorii Academiei UTA având meciuri în deplasare la CFR Cluj. Ambele partide s-au disputat pe terenul Victoria din Someșeni, cu începere de la ora 10.

În primul meci, la U19, clujenii au învins cu 2-1 (1-1), reușind astfel să se mențină în apropierea podiumului Ligii Elitelor. Gazdele au deschis scorul în minutul 26 cu o lovitură de cap, în urma unui corner. În minutul 38 Rotea a profitat de o degajare greșită a portarului advers, iar cu un șut plasat a stabilit scorul la pauză, 1-1.

După reluare gazdele marchează golul victoriei în urma unei erori defensive, șutul din 16 metri expediat spre poarta lui Roșca fiind unul imparabil. S-a forțat din nou egalarea, dar sorții nu au ținut de această dată cu UTA, notează site-ul oficial al echipei arădene.

UTA U19: Roșca – Dănilă, Popa, Bortiș, Puta, Ronai, Borcea, Bokse, Mercioiu, Rotea, Negoescu.

Au mai jucat: Maxim (60), Onișor (65), Monea (77).

Rezerve: Tirian, Cleuță, Maier.

A marcat: Rotea (38).

Antrenori: Costel Bogoșel, Mihai Petcuț, Alexandru Țamboi.

În al doilea meci, la U17, mai tinerii utiști au avut și ei un meci complicat, dar au reușit să tranșeze partida în favoarea lor, scor 1-2 (1-1). Cei de la CFR deschid scorul în minutul 10 printr-un gol la indigo cu prima reușită din meciul anterior. Egalarea vine în minutul 35, când la un corner Nagy trimite mingea cu capul, portarul respinge, iar Lingurar speculează și împinge balonul în poartă.

După pauză, în minutul 52, jocul se întrerupe mai bine de zece minute în urma unei duble accidentări. Portarul Blaga se ciocnește cu un adversar, ambii fiind transportați la spital, la finalul jocului. UTA pune presiune pe adversar, iar în minutul 80 nou-intratul Boiț obține un penalti, care este ratat însă de Șerengău. În minutul 87 Nagy prinde un șut bun, portarul gazdelor respinge în față, dar Rareș Pop, aflat la locul potrivit, aduce victoria la Arad.

Per total a fost un meci greu, de luptă, pe un teren care a dezavantajat echipa mai tehnică. Jucătorii și staff-ul utist au dedicat victoria portarului Cristi Blaga care s-a ales cu nouă copci la arcadă și o pauză de două săptămâni.

UTA U17: Blaga – Codrea, Mihai, Roșu, Sarkozi, Pele, Bulza, Șerengău, Pop, Nagy, Lingurar.

Au mai jucat: Tirian (55), Pașcalău (57), Boiț (57), Mare (78).

Rezerve: Ungureanu, Opriș, Varga.

Au marcat: Lingurar (35), Pop (87).

Antrenori: Dinu Donca, Adi Unguru, Ștefan Boros.

Săptămâna aceasta competiția continuă, juniorii Academiei UTA având meciuri la AFK Csikszereda, ocupanta locului unu la U19, respectiv locul doi la U17.