Runda a doua din Liga I Feminin a fost una extrem de spectaculoasă. În cele cinci meciuri disputate sâmbătă, 12 septembrie, s-au marcat nu mai puțin de 32 de goluri.
Scorul etapei a fost stabilit de Heniu Prundu Bârgăului în confruntarea cu Asociația Fotbal Club Fair-Play, 15-0.
Principalele momente ale etapei a II-a din Liga I feminin:
Heniu Prundu Bârgăului a reușit scorul etapei, 15-0 pe teren propriu împotriva Asociației Fotbal Club Fair-Play, bifând astfel prima victorie în noul sezon al Ligii I.
Fortuna Becicherecu Mic (6-0 cu ACS Fotbal Feminin Baia Mare) și U Olimpia Cluj (7-0 cu Universitatea Galați) au câte șase puncte după primele două etape jucate.
Cel mai rapid gol al etapei secunde a fost marcat de Parlak Nazlican, internațională din Azerbaidjan, în minutul 4 al partidei dintre Piroş Security Arad și Carmen București, scor 1-0.
În campionatul feminin de fotbal (superligă), echipa arădeană, pregătită de Florin Bugaru, a reușit să-și achiziționeze primele trei puncte. A fost etapa a doua, după ce, în prima etapă arădencele au pierdut cu 0-1, la Cluj, împotriva Olimpiei.
Meciul s-a disputat pe excelentul teren din Sînicolau Mic.
Nimeni nu se aștepta ca fetele de la Arad să aibă o misiune așa de grea , mai ales că acestea au deschis scorul deja în minutul 3, când azera Parlak a fructificat centrarea Carlei Sîrbovan.
CS Universitatea Alexandria a obținut primul succes din actuala ediție a campionatului grație unui gol înscris în prelungiri de Otilia Durlă.
În total 32 de goluri s-au marcat în cele cinci confruntări care au avut loc sâmbătă.
Partida Vasas Femina Odorheiu Secuiesc – Banat Girls, programată pe 11 septembrie, nu s-a disputat, iar cazul va fi analizat de Comisia de Disciplină.
Rezultate:
Piroş Security Arad – Carmen București 1-0
A marcat: Parlak Nazlican (4)
Universitatea Galați – Universitatea Olimpia Cluj 0-7
Au marcat: Ioana Bălăceanu (10, 17, 44), Karolina Țabur (40), Mara Bâtea (60), Roxana Mirea (12), Mihaela Ciolacu (89)
CS Universitatea Alexandria – Selena SN Constanța 2-1
Heniu Prundu Bârgăului – Asociația Fotbal Club Fair-Play 15-0
Au marcat: Madalina Boros (6), Edvina Ciontoș (22), Andreea Laiu (24, 40, 68), Mihaela Merlan (37, 80, 84, 89), Beata Ambrus (38), Alexandra Hornea (45), Ana Palaghia (54, 64), Alina Boros (60), Mihaela Purcil (88)
Au marcat: Cristina Tudorache (62), Otilia Durlă (90+4) / Gabriela Lupu (77)
Fortuna Becicherecu Mic – ACS Fotbal Feminin Baia Mare 6-0
Au marcat: Melisa Șodinca (11), Laura Rus (16, 81), Nicoleta Deca (37), Larisa Grigore (55, penalty),