Era de așteptat ca trupa lui Neaga să fie ceva mai convingătoare în fața unei formații care în runda
inaugurală pierduse acasă cu 4-0 în fața lui ASU Poli și care a venit la Sebiș în ziua jocului (vineri), dar suspansul s-a menținut până la final.
Minerul Motru chiar a început destul de curajos partida și Ghighi­licea a fost aproape să profite de o eroare a lui Bujor, dar a fost blocat de Petrovic. În mintul 11, însă, Sebișul a lovit la prima sa acțiune ofensivă. Keita a centrat de pe dreapta, iar Negoescu și-a plasat lovitura de cap sub transversală. Se părea că va fi golul descătușării, dar până la pauză doar Susan l-a mai pus în dificultate pe Șerban cu un șut de la 18 metri.
Același junior al Sebișului a mai avut o oportunitate în debutul părții secunde, dar de data aceasta „trasorul” său s-a dus peste poartă. În minutul 64, gorjenii puteau restabili egalitatea. Tobă a primit un balon pe culoar, a trimis pe lângă Bujor, dar Cherecheș a respins de pe linia porții. Gazdele s-au trezit în ultimul sfert de oră, când Mihuța a reluat cu capul însă doar în brațele lui Șerban, iar Negoescu a finalizat din unghi pe lângă, după ce driblase și goalkeeperul advers. Soarta meciului s-a pecetluit în minutele de prelungire. După un corner, balonul a ajuns la Sas pe 18 metri și juniorul adus de la Oradea a înscris spectaculos, din voleu, pentru scorul final: 2-0.
Național Sebiș: Bujor – Bogdanovici (62 Rosenblum), Petrovic, Țoca (51 Stupu), Cherecheș – Zurbagiu, Mihuța – Rus (55 Z. Radu), Keita, Susan (68 Sas) – Negoescu. Antrenor: Rică Neaga
Minerul Motru: Șerban – Iancu (52 Nueleanu), Dicu, Colareza, Tudoran – Drăgan (83 Năuiu), Ghighilicea, Nicoloff, Hanu – Tobă, Pruteanu (73 Dinu). Antrenor: Ion Alecu
Arbitri: Ioan Mihai – Marian Costache (ambii din Râmnicu Vâlcea), Adrian Epure (Orlat – Sibiu). Observatori FRF: Dan Miholcea (Bocșa – Caraș Severin), Gabriel Stoicovici (Timișoara)