mihaiEchipa din Podgoria arădeană nu se simte deloc bine pe terenuri străine. Și în localitatea de lângă Brașov, pâncotanii au făcut un meci modest sau mai bine spus o bună parte din el și au rămas la cota trei puncte acumulate. „Alb-negrii” s-au trezit de abia în ultimele 20 de minute, când au și marcat și au avut și alte șanse de 2-2.
Practic, confruntarea a început de la 1-0. După numai 4 minute, Marin a centrat de pe dreapta, iar Nicolae a înscris cu capul din numai 6 metri. Vizitatorii au acuzat șocul și la faza următoare, același Nicolae a șutat de puțin pe lângă. În minutele 17 și 21 a fost rândul lui Cristea să-și încerce șutul, dar fără pericol pentru buturile „șoimilor”. Atacurile gazdelor au continuat și Dâlbea a reluat acrobatic  din careu, dar Pașcalău a fost la post. Era evident că vizitatorii așteptau pauza, însă aceasta nu a venit înainte de un nou gol al brașovenilor. În minutul 41, Sorin Marin a șutat cu sete de la 30 de metri, iar Pașcalău a trebuit să se recunoască învins, balonul atin­gând și transversala înainte de a depăși linia porții. De abia acum au reacționat și pâncotanii, prin Alin Mihai, ale cărui lovituri de cap a nu i-au dat mari emoții lui Niczuly. 2-0, rezultat la pauză.
Dan Cuedan a mutat cu Dubeș­tean în locul lui Issa și, cel puțin din punct de vedere al organizării jocului, oaspeții au stat mai bine în partea secundă. Defensiva Pâncotei a mai tremurat doar la șuturile necadrate ale lui Elek din poziții destul de bune. În schimb, la acțiunea lui Antal, Pașcalău a fost decisiv, blocându-l pe brașovean la o fază de unu la unu. Scăpați basma curată, „șoimii” au încercat să revină în joc și au și reușit în minutul 78. Cuedan a centrat de pe stânga, iar Alin Mihai a reluat cu capul din 8 metri în dreapta portarului: 2-1. „Alb-negrii” au prins curaj, au profitat și de căderea fizică a amfitrionilor și au dominat finalul de meci, iar în minutele de prelungire puteau smulge punctul. Mitu a centrat din lovitură liberă și Siminic a trimis milimetric, cu capul, pe lângă bară. Așa, s-a terminat cu victoria Unirii care iese pentru moment de zona play-out.
Unirea: Niczuly – P. Chiş, I. Şerban, Forika, Iaru – C. Pricop, Dâlbea, N. Cristea, S. Marin – Elek, L. Nicolae. Antrenor: Daniel Bona
Şoimii: O. Paşcalău – Pantea, R. Lung, Cruşoveanu, Siminic – Polgar, Issa, Fl. Cuedan, Huţanu – Al. Sălăjan, A. Mihai. Antrenor: Dan Cuedan
Arbitri: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâl­cea), Iulian Szekely şi Monica Rigo (Cluj)
Cartonașe galbene: Forika 35, L. Nicolae 36, Elek 86, Niczuly 90+2 / Crușoveanu 67, Mitu 85
Observatori FRF: Laurențiu Vărgatu (Brăila), Horațiu Cioloboc (Târgu Mureș).