Din a doua încercare (etapa trecută a remizat la Zăbrani), Lipova condusă de Flavius Sabău a câștigat toate punctele puse în joc. Sigur, nu a întâlnit cea mai de speriat formație, dar deblocarea era importantă după o serie de rezultate negative.
Cu două noutăți în lot, portarul Șoltesz și mijlocașul Voștinar, lipovanii au deschis tabela încă din minutul 3 prin Orza. „Figlio d’arte”, Robert Balint, a mărit diferența pe tabelă după o pasă filtrantă de la Sergiu Popa, 2-0 fiind și scorul pauzei. Cu golul său din minutul 69, Higyed a dat iluzia revenirii pe tabelă a „instalatorilor”, dar nou intratul Ghergar a refăcut diferența de două goluri după o pasă decisivă a lui Balint.
S-a terminat 3-1, dar an­trenorul „șoimilor” nu e foarte mulțumit. „Din păcate, încă nu avem consistența în joc pe care mi-aș dori-o. Apărarea nu e si­gură, iar pe faza de construcție și atac jucăm bine pe bucăți. Nu avem continuitate în evoluție și asta ne poate costa în fața unor echipe mai bune. Au fost ceva emoții și cu Aqua Vestul la 2-1, ne-am pierdut puțin busola, dar golul lui Ghergar a liniștit defi­nitiv lucrurile. Mai este mult de lucru până ca echipa să arate cum mi-aș dori eu, dar am noroc că băieții sunt receptivi, dornici de muncă și în două-trei săptămâni sper să arătăm mai bine. Îi dedicăm această victorie lui Sergiu Popa, care săptămâna asta și-a sărbătorit ziua de naștere”, ne-a spus noul „principal” al formației de pe Mureș, Flavius Sabău.
Într-adevăr, Popa a împlinit marți 24 de ani, ocazie cu care conducerea clubului i-a și pergătit un tort special pe care i l-a înmânat la finalul disputei de sâmbătă. Apoi  s-a lăsat și cu alte urări și cu… câteva sticle de bere.
Lipova: Șoltesz – Iercan, L. Calancea, Moisă, Avram (Denuț) – Orza (Voștinar), S. Popa, Cati, R. Popa (Edu) – Pavel (Ghergar), Balint.
Aqua Vest: Dronca – Bura, Gherasă, Bontea, Marinescu – Chevereșan, Liga, Gabor, Corbu – Miron, Higyed.
Arbitri: Teodor Jurcă – Daniel Bondar, Paul Ardelean. Observatori AJF:  Corneliu Tiulea, Gabor Biro