sahRecent, s-a desfăşurat Finala Campionatului Județean Arad de Şah. Competiția a fost organizată de CS Universitatea Arad, sub egida Asociației Județene de Şah. Au participat 16 sportivi de la patru cluburi din județ: CS Universitatea Arad, Vados Arad, Șoimii Lipova și Victoria Nădlac. În urma celor 7 runde în sistem elvețian, câștigătorul concursului a fost Marius Gabriel Lucan de la CS Vados, cu 6 puncte, urmat pe locul doi de Maestrul Fide Rusalim Ardelean de la CS Universitatea, cu 5 puncte şi pe trei de Victor Moțiu de la CS Vados, surpriza turneului, cu 4,5 puncte. Pe patru a încheiat C.M. Radu Coroeru, iar pe cinci a venit Alexandru Brosman, ambii de la CS Universitatea. La doar 8 ani, Victor Moțiu a reușit să câștige ultima partidă la masa 2 cu experimentatul șahist Alexandru Brosman, această victorie oferindu-i tânărului șahist onorabilul loc III în clasamentul final! De asemenea, remarcăm faptul că Marius Gabriel Lucan este pentru a IV-a oară campion județean al Aradului, acesta fiind totodată antrenor și președinte al secției de șah din cadrul clubului polisportiv Șoimii Lipova. Organizatorii felicită toţi participanţii şi aduc mulţumiri pentru sprijin deputatului Dorel Căprar.