Înaintea partidei, Gloria Lunca-Teuz Cermei și CS Dumbrăvița ocupau ultimele două locuri ale podiumului Seriei 8, cu bănățenii având un punct avans. Din păcate însă și în teren avantajul a fost de partea oaspeților care s-au impus cu 2-0 prin golurile marcate de Bain în minutul 31 și Luca Bodri în minutul 71.

La polul opus al clasamentului a avut loc duelul dintre Pobeda Star Bișnov și Frontiera Curtici. Deși echipa arădeană a evoluat bine, având și câteva ocazii importante de gol, gazdele au fost mult mai pragmatice și s-au impus cu 3-0 prin golurile marcate de Vasilcin în prima repriză respectiv Staicu și Vincu în ultimul sfert de oră. În urma acestor rezultate celor două echipe au făcut rocada în clasament, curticenii ajungând acum pe penultima poziție în clasament.