Miercuri după masă s-au confruntat primele două formații ale județului nostru într-o dispută amicală. Gazdele au speranțe pentru obținerea promovării în cel de-al doilea eșalon al fotbalului românesc în acest sezon, în timp ce utiștii își doresc o nouă campanie reușită, la fel ca în precedenta ediție.
Sebișul a început mai bine însă amicalul disputat pe teren propriu și a reușit să deschidă scorul încă din minutul 11, când Săulescu a fost lansat de către Avramescu pe dreapta, a pătruns în careu și a șutat cu exteriorul pe sub Miron. La faza imediat următoare UTA a reușit să egaleze, șutul lui Ciprian Rus din careu nimerind plasa porții sebișene. Elevii lui Roland Nagy au avut posesia balonului superioară, au și cerut un penalti în minutul 25 după un contact între Curtuiuș și Cioară, dar nu s-a dictat nimic. Velici și Ciocan au încercat buturile lui Miron cu șuturi de la distanță, dar precizia a lăsat de dorit pentru gazde. Totuși, tot elevii lui Călin Cojocaru au trecut în avantaj cu opt minute înainte de pauză. Fază trasă la indigo de la primul gol. De data aceasta, cel care l-a lansat lung pe Săulescu a fost Siminic, fostul mijlocaș al lui Cisnădie punctând din nou din unghi cu un șut în cros, reușind astfel dubla. Faza golului al celor de la Sebiș a fost și ultima fază notabilă a primei reprise.
În startul actului second, UTA putea să egaleze, Dennis Man a scăpat singur în careu, i-a așezat lui Strătilă, mijlocașul de bandă a șutat de la 13 metri dar Fișteag a respins de lângă bară. După exact o oră de joc, Sebișul a punctat pentru a treia oară, prin același Săulescu! După o fază fixă, mingea a ajuns pe voleu la Săulescu, la 16 metri, iar noua achiziție a Sebișului a trimis din prima la colțul scurt, lângă bara din stânga lui Miron. În prealabil, Petre a avut un șut bun din întoarcere, de la 16 metri, mingea ducându-se de puțin pe lângă. Burlă a avut șansa să reducă din diferența, dar lovitura sa liberă de la 25 de metri a fost respinsă de Fișteag. Și totuși, utiștii au punctat pentru 3 – 2 în minutul 77, după ce Copil a centrat din corner iar Manea a punctat cu capul de la șase metri. Velici putea să majoreze scorul cu cinci minute înainte de final, dar a tras de la 23 de metri puțin pe lângă poartă.
Astfel, Național Sebiș s-a impus cu scorul de 3 – 2, după hattrick-ul nou-venitului Săulescu, iar UTA a arătat că mai are nevoie de întăriri înaintea startului noului sezon de ligă secundă.
Național Sebiș – UTA 3 – 2
Au marcat: Săulescu – min. 11, min. 37, min. 60 / Rus – min. 13, Manea – min. 77
Sebiș: Cioară (min. 46 – Fiș- teag) – Ciocan, Stupu (min. 62 – Suciu), Basic, Siminic – Avramescu (min. 46  – Fuchs), Mihuța – Săulescu (min. 62 – Ion), Clej (min. 46 – Susan), Iuga (min. 85 – Pricop) – Velici (min. 85 – Lup)
UTA: Miron (min. 70 – Mara) – Manea, Iuga (min. 46 – Covaci), Gligor (min. 70 – Filaret), Burlă (min. 70 – Dinculescu) – Strătilă (min. 70 – Costin), Chindriș (min. 46 – Copil), Jorza (min. 46 – Tănase), Andor (min. 70 – Vlad) – Rus (min. 46 – Petre), Curtuiuș (min. 46 – Man)
Arbitru: Ionuț Nicoraș – Cristian Cășuț, Sebastian Pantea