Ionuț Popa își dorește o mai mare consistență în atac la Șoimii Pâncota și este pe cale să schimbe sistemul de joc. În amicalul de ieri după-amiază cu Victoria Zăbrani, „Mister” a trecut de la 4-2-3-1 la 4-4-2, cu juniorul Pirtea în sprijinul unui atacant de careu. Iar succesul clar (6-1) cu divizionara a patra de Mureș îi oferă semnale pozitive experimentatului tehnician.
Scorul pauzei a fost 4-0, cu o „dublă” a lui George Pirtea, plus reușitele semnate Gîlcă și Alin Mihai, acesta din urmă marcând spectaculos din voleu de la 18 metri. În partea a doua au mai punctat Oprea și Danci, fostul mijlocaș al Botoșaniului având și el o execuție frumoasă, cu pământul, de la semidistanță. La 6-0 au înscris și gazdele prin unul dintre noii sosiți, atacantul Claudiu Filip.
Meciul de verificare a fost urmărit și de antrenorii secunzi ai UTA-ei, Cristi Todea și Cristi Păcurar, cu scopul de a culege informații despre formația din Podgorie pe care „alb-roșii” o întâlnesc weekendul următor.
Zăbrani: Stănilă – Țop, O. Filip, Oberșterescu, Burcă – Achim, Nibu, Crișan, Vasinc – C. Filip, Rechițan. Au mai jucat: Brutyo – Asamoilă, Botuși, Hojda
Pîncota (prima repriză): Sălăjan – Dan, Pascariu, Dubeștean, Siminic – Gîlcă, Pavel, Issa, Leucuța – Pirtea, Al. Mihai
Pîncota (repriza a II-a): Pașcalău – Dan, Doda, Traore, Farcaș – Oprea, Fuch, Danci, Cuedan – Pirtea, Ousmane.
Arbitru: Sorin Tarcea