Acel 0-3 acordat de Comisia de Etică și Disciplină în toamna anului trecut, după ce derby-ul de Liga a III-a dintre Sebiș și Cermei nu a mai început pe motiv că una dintre Ambulanțe a întârziat la meci, s-a transformat în 3-0 la rejucarea dictată de Comisia de Recurs. Naționalul și-a revenit rapid după dușul rece de la Ghiroda, în timp ce „sămădăii” își continuă seria neagră, ajungând la nu mai puțin de 5 eșecuri consecutive.
După un prim sfert de oră de tatonare, gazdele au început să amenințe buturile adverse. În minutul 17, șutul lui Siminic s-a dus puțin pe lângă poartă ca un preambul al golului de 1-0. Acesta a căzut în minutul 28, atunci când Săulescu a câștigat duelul în viteză cu Sulea, a pătruns pe dreapa, i-a pasat lui Enciu în 6 metri, care i-a oferit bucuria golului lui Tătulea cu un călcâi inteligent. În decurs de numai 2 minute (33 și 35), ambii mijlocași centrali ai oaspeților, Ianc și Varga nu și-au cadrat loviturile cu capul din poziții bune, așa că scorul primei părți a fost 1-0.
Cele două schimbări operate de cermeiani imediat după nu au adus în plus, în timp ce Cojocaru a mutat inspirat cu Onțel. Fostul stelist și-a trecut numele pe lista marcatorilor după 3 minute d ela intrarea pe teren (66) printr-o lovitură de cap trimisă sub transversală la centrarea perfectă a lui Săulescu. La rândul său, acesta din urmă a avut două ocazii bune de a înscrie, dar mai întâi s-a opus Pașcalău, iar apoi șutul său în cros s-a dus puțin pe lângă. Cermeiul a avut ceva situații de poartă de abia în ultimele zece minute de joc, dar Varga nu a ajuns la întâlnirea cu balonul în 6 metri, Mihuța a tras din voleu peste, iar Brîndușe a finalizat de puțin pe lângă colțul scurt după centrarea lui Aldan.
Și ca tacâmul să fie complet, în cel de-al doilea minut de prelungire s-a făcut și scorul de neprezentare. Petculescu a pătruns pe stânga,
l-a driblat și pe Pașcalău și a trimis în poarta goală. 3-0 a fost rezultat final, iar Sebișul revine pe podium înainte cu „încleștarea” cu formația de pe locul secund, CSM Școlar Reșița.
Formații oficiale: Sebiș: I. Poiană – Poștoarcă, Pîslaru, Dumitrache, Siminic – Sz. Vereș, Pintea – Săulescu (90 Cl. Vereș), Ruță (69 Petculescu), Tătulea (76 Susan) – Enciu (63 Onțel). Cermei: Pașca- lău – Berari (70 Brîndușe), Cotoc, Nistor, Suslak – T. Bodri, Ianc, N. Varga, Sabău (55 L. Bodri) – D. Bulza (54 Mihuța), Sulea (86 Aldan).
Arbitri: Răzvan Necrici (Chechiș-Maramureș) – Vasile Tarba (Coaș-Maramureș) și Ludovic Zifceac (Aleșd-Bihor). Observatori FRF: Adrian Lucaci (Arad) și Sorin Ciotlăuș (Deva).

***
În urma restanței de ieri, din cadrul etapei a 12-a, clasamentul la zi în seria a IV-a a Ligii a II-a arată astfel:
15. Becicherec 19 0 1 18 4-83 -15
Etapa viitoare (13-14 aprilie): Filiaşi – Giarmata, Şirineasa – Lipova, Deva – Craiova II, Băleşti – Ghiroda, Sebiş – Reșita, Lugoj – CNP Timişoara, Cermei – Becicherecu Mic. Hermannstadt II stă