giarmataConciși, concentrați și „legați”, elevii lui Călin Cojocaru și Ilie Stoican au ră­pus o echipă arădeană ce aștepta revirimentul după două egaluri consecu- tive. Cei de la Giarmata i-au luat tare pe arădeni: pletosul atacant Beloescu a scăpat din marcaj în careul mic și a reluat puțin pe lângă poartă o centrare de pe dreapta (4). Fusese primul avertisment, apoi a venit lovitura: Mihuța a executat un corner de pe stânga și Artimon a trimis în diagonală, de la 12 metri, la colțul lung, 1-0 (7).
Cei aproximativ 50 de suporteri sosiți de la Arad au simțit momentul și nu s-au oprit din cântat, însă UTA s-a dezmorțit greu. După un sfert de oră, trupa lui Nagy a reușit să lege o combinație bună ce a purtat mingea la Hlistei, al cărui șut din 14 metri a fost respins de Păduraru. Atacurile alb-roșii au continuat, Hlistei a lovit cu capul din 8 metri pe lângă (21), reluarea din unghi mort a lui Varga a fost oprită pe linia porții de goalkeeper-ul timișean (26) și tot Varga a fost aproape de gol în două rânduri (32 respectiv 35) – prima dată a prins Păduraru, a doua oară mingea a trecut puțin peste. Ultima ocazie a reprizei a fost a lui Leucuța, șut din 8 metri dreapta deviat de Păduraru de sub transversală (43).
Scenariul s-a repetat la reluare, cu gazdele ratând două ocazii mari în debut de act doi. Mai întâi, Sorescu a centrat de pe dreapta, Bodea a fost depășit, dar Anagor, talonat de Botiș, nu a reușit să reia în poartă (47). Apoi, ex-sebișeanul Fara a tras violent de la 18 metri ușor lateral stânga, iar Bodea a avut reflex excelent (51).
UTA a reluat atacurile, meciul s-a concentrat spre careul amfitrionilor, dar baricada ridicată de Dancia și Oneț a fost prea tare. Criză de idei, criză de timp și doar două ocazii cu adevărat remarcabile. Una l-a avut în prim-plan pe Cipri Rus, care a pătruns în careu prin dreapta, dar a preferat o pasă înapoi spre Hlistei în locul unui șut sănătos. Blondul mijlocaș a luftat (75)…  Ultima fază a venit târziu, în prelungiri, același Hlistei a finalizat centrarea lui Vlad prelungită de Rus în brațele lui Păduraru (90+2), așa că tabăra arădeană a părăsit terenul tristă și îngândurată.
Giarmata: Păduraru – Artimon, Oneț, Dancia, Diarra – Fuchs, Mihuța, (89 Corlățean), Fara, Sorescu (57 Leonte) – Beloescu (90 Firan), Anagor (55 Gideon).
UTA: Bodea – Voicu, Botiș, Filaret, Suslak (70 Vlad) – Varga, Chindriș – Leucuța (46. C Rus), Nădăban (62 Copil), Hlistei – Ousmane (70 Dragoș).
Arbitri: Aurel Vărzan (Oțelul Roșu) – Răzvan Nistoran (Reșița), Cristian Petrean (Deva).
Observatori: Adrian Radu (Deva), Adrian Cocoș (Reșița).